564df2eb18c7733460cca996

Fenerbahçe Üniversitesi’ne onay

İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi ve Ayvansaray Üniversitesi isimleriyle iki yeni vakıf üniversitesinin kurulması ile ilgili tasarı onaylandı.

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Tasarıya göre, İstanbul’da Plato Vakfı tarafından İstanbul Ayvansaray Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulacak. Üniversitede Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Plato Meslek Yüksek Okulu bulunacak.

Ayrıca Fenerbahçe Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından Fenerbahçe Üniversitesi kurulacak. Bu üniversitede de Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü olacak.