emmanuel macron

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Türkiye-AB müzakereleri devam etmeli”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakerelerinin devam etmesinden yana olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunan Kathimerini gazetesine açıklamalarda bulundu. Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine de değinen Macron, Türkiye’nin AB’den uzaklaştığını v endişe verici gelişmelerin yaşandığını savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la sık sık konuştuğunu dile getiren Macron; Türkiye’nin sığınmacı konusu ve terörle mücadelede önemli bir ortak olduğunu vurgulayıp, Türkiye ile bağların tamamen koparılmasına karşı olduğunu söyledi. Macron ayrıca Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi konusunun Türkiye’ye karşı misilleme yapılabilecek bir alan olduğunu sözlerine ekledi. Daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin geleceğine, 19-20 Ekim tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde karar verileceğini söylemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz hafta bir dergide yayınlanan röportajında, Fransa Cumhurbaşkanı olmanın sanıldığı kadar “havalı” olmadığını, zira “sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek zorunda olduğunu” söylemişti. Macron’un müstehzi ifadelerine Bayram namazı çıkışında cevap veren Erdoğan, Macron’un ne demek istediğini anlamadığını belirtmiş ve şunları söylemişti: “Doğrusu tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu sayın Macron’dan öğrenmek lazım. Benim bildiğim tek şey var; görüşme talebinde bulunduklarına göre, ben görüşme talebini reddetmeyi arzu etmem. Çünkü dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz nazarla bakanları da azaltmak isterim.”