BAMF

Türkiye’den Almanya’ya rekor iltica başvurusu

İçinde bulunduğumuz yılın Ağustos ayında Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvurularında en yüksek sayıya ulaşıldı. Ancak bu yıl yapılan iltica başvurularından çok büyük bir bölümü reddedildi.

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung’un Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi’nden (BAMF) kaynaklara dayandırdığı haber Deutsche Welle Türkçe’de yer aldı. Habere göre 2017 yılının Ağustos ayında 877 Türk vatandaşı Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu. Bu sayıyla birlikte, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iltica başvurularında en yüksek seviyeye ulaşılmış oldu.

Öte yandan, 2017 yılı boyunca toplam 4 bin 700 Türk vatandaşının Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu açıklandı. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi, bu yıl içerisinde, önceki yıldan artanları da ekleyerek Türkiye’den gelen 8 bin 500 başvuruyu karar bağladı. Söz konusu dairenin yaklaşık 5 bin başvuruyu reddettiği bildirildi. Bunun yanında, 670 kişinin iltica başvurusunun kabul edildiği, 1140 kişinin sığınmacı, 112 kişinin ise geçici koruma statüsü aldığı kaydedildi. Ayrıca haberde, 31 Ağustos 2017 itibariyle 6 bin 784 Türk vatandaşı hakkında sınırdışı kararı alındığı ve Berlin ve Saksonya eyaletlerinde şu ana kadar toplam altı Türk vatandaşının sınırdışı edildiği bilgisine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere; darbe girişiminden bu yana 250 diplomatik pasaport ve 365 hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşının Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğunu belirtmişti.