Kapak

Takibe takip: Julian Assange, Londra Ekvador elçiliğini hacklemiş, elçilik ise aktivisti denetlemek için gizli görevli tutmuş

Ekvador istihbaratı Londra elçiliğinde sığınmacı olarak yaşayan Assange’ın her adımını takip etmek için 6 sene boyunca 5 milyon pound harcamış. 

Assange, 2012 yılında ABD’ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. O tarihten beri Londra Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınmacı olarak yaşamını sürdürüyor.

Guardian ve Focus Ekvador gazetelerinin, elçilikten sızan dokümanlar üzerine gerçekleştirdiği ortak haberde “otel operasyonu” adı altında 2012’de Ekvador elçiliği tarafından gizli bir girişimin başlatıldığı anlatılıyor. Assange’ı hedef alan operasyonu; Ekvador istihbaratı, bir bilişim şirketi ile ortak yürütmüş.

Gizli kameralar ve ajanlar, Julian Assange’ın elçilik içerisindeki tüm faaliyetleri ve hatta ruh halini izlemek ve raporlamak üzere yerleştirilmiş. Misafirleri ve elçilik personeliyle yaptığı konuşmalar denetlenmiş, misafirleri ile ilgili raporlar hazırlanmış, sabıka kayıtları ve geçmişleri taranmış.

2 gazetenin ortak olarak incelediği dokümanlarda ayrıca Assange’ın imajını iyileştirmek için bir reklam ajansıyla çalışıldığı da yazıyor. Potansiyel bir tehdit ve kaçırılma ihtimaline karşı Assange’ı elçilikten kaçırmak için planlar dahi çizilmiş.

Ekvador – Assange ilişkileri zaman içinde bozulmuş

2014 yılında eski bir hacker olan Assange, kontra-atak yapıp Ekvador güvenlik ve internet ağlarına sızmış. Elçiliğin özel maillerine ulaşım sağlayan, şifreleri kıran Assange, elçilik içerisinde kendi gizli mesajlaşma ağını kurmuş. Elçilik yetkilileri kendi çatılarının altında yaşanan bu yasadışı aktiviteden ise,  yasadışı olarak tuttukları ve Assange’ı takip eden bilişim şirketi sayesinde haberdar olmuşlar.

Assange Ekvador Büyükelçiliği binasının dışına çıktığı takdirde İngiliz polisi tarafından gözaltına alınabileceği için 6 yıldır binayı hiç terk etmedi.
Resim 1
Ocak Ayında Ekvador vatandaşlığına kabul edilen Assange, yeni ülkesini, Ekvador formalı fotoğrafıyla duyurmuştu. Ekvador hükümeti, diğer ülkelere ilişkin açıklama yapmama konusundaki taahhütlere uymadığı gerekçesiyle WikiLeaks kurucusu Assange’ın internet bağlantısını Mart ayında kesmişti.