TBL temsilcileriyle sohbet – 2: Tofaş Genel Menajeri Tolga Öngören

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bölüm 1:

Bölüm 2:

SORU: Avrupa’daki profesyonel ligler arasında oyuncu bütçesi ile ilk 10 ligin arasında sayılan yeni adıyla TBL ‘nin daha değerli olması, daha iyi bir organizasyon haline gelmesi için sizce nelere ihtiyaç var?
– TB’nin kendi adı, sponsoru olması lazım
– Hakemlerin rolü çok önemli
– Bu ligin oyuncuları vardır, bu ligin basketbolu farklıdır, diye bir söylem var. Bu düşünce yapısı bu ligi aşağı çekiyor.
– Yöneticilerin çağdaş bir anlayışla kulüplerini yönetmeleri lazım.

SORU: TBL ‘nin sağlıklı yürümesi için sizce nasıl bir hakem organizasyonu olmalı?
– En tehlikeli uygulama; bir grup hakemin ligin normal sezonunu yönetip, play off bölümünü tırnak içerisinde daha tecrübeli hakemlerin yönetmesidir. Her hakemin yöneteceği ligin şartlarını bilmesi, deneyimlemesi lazım.
– Sertliğe ne kadar izin verilecek? Bu yanlış bir düşünce ve söylem. Hakemlerin her şehirde aynı standartta sertliğe izin vermesi lazım.
– Yeni yetenekli hakemler var, bu arkadaşların kendilerini ifade etmelerine izin verilmesi lazım. Eğitim aldıkları tecrübeli hakemlerle beraber maç yönetmemeleri daha sağlıklı olur.

SORU: Genç oyuncuların Süper Lig ve A Milli takımlar seviyesine daha donanımlı gelebilmeleri bu sistemde mümkün mü? Değilse sizin konuyla ilgili fikirlerinizi paylaşır mısınız?
– Basketbolumuza emek veren herkesin katılacağı bir beyin fırtınası yapılması lazım
– Erken profesyonelliğin kesilmesi lazım
– Sporcu velilerinin eğitilmesi
– Alt yapıda yaşı dolan oyuncuların A takıma geçmeden evvel bireysel gelişimlerini tamamlamaları için ara bir lig olarak gelişim ligi organize edilmesi lazım.
– Eğitici antrenörler ve yarışmacı antrenörler olarak basketbol antrenörlerinin yetiştirilmesi ve konumlandırılması
– Bana göre fazla olsa da yabancı sayısı 6 kalabilir. Tek istediğim 40 dakika boyunca sahada bir Türk oyuncu oynayabilecek şekilde yabancı kuralının değiştirilmesi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus