1963 Ulus Faciası’nın arşiv görüntüsü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Havacılık tarihine Ulus Faciası olarak geçen uçak kazası, 1 Şubat 1963’de Lübnan havayolu şirketi Middle East Airlines’a ait uçağın Ankara semalarındayken Türk Hava Kuvvetleri’ne ait nakliye uçağıyla çarpışması sonucu gerçekleşti.

Her iki uçak da Ulus semtinde bulunan meskun mahaller üzerindeki farklı noktalara düştü. Yolcu uçağında bulunan 11 yolcu ve 3 mürettebat ile askeri uçakta bulunan 3 Türk askeri personeli öldü. Ancak esas facia uçakların düştükleri yerlerde bulunan 87 Ankaralının ölmesiyle yaşandı.

Kazanın Ramazan ayının ilk gününde Ankara’nın önemli ticari ve yaşam merkezlerinden Ulus semtinde meydana gelmesi can kaybının artmasına neden olmuştu. Bazı internet kaynaklarında kazada ölenlerin sayısı toplam 120 olarak gösterilmektedir. (Kaza ile detaylı bilgiye bu linkten okuyabilirsiniz.)

Dünyanın en zengin belgesel ve sinema arşivine sahip İngiliz “British Pathe”nin bu kaydı Ulus Faciası’nda yaşanan dehşeti günümüze taşıyor. (Not: British Pathe kayıt için “1961” ibaresi koysa da görüntüler 1963 yılına ait.)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus