Zeytinlikler kurtuldu mu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Zeytinlik alanlara yatırım yapılmasına olanak veren düzenleme Üretim Reformu Paketinden çıkarıldı. Kanun tasarısında zeytinlik alanlara yatırım yapılabilmesine olanak veren ‘’madde 2’’nin çıkarılıp, koşullu olarak yeniden imara izin veren ‘’madde 4’’ün komisyondan geçmesi tartışmaları alevlendirdi.

Bu değişikliğe göre zeytinlik alanlara konut, turistik tesis yapılmayacak. Fakat üreticiler ise bu yasağın maden ve sanayi tesislerini de kapsamasını istiyor. 

Asıl adı ‘’Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’’ olan tasarı komisyonda görüşüyor. Tasarıda bulunan ‘’Madde 2 ‘’ tasarıdan çıkarıldı. Madde 2, zeytinlikleri; “Orman sınırları dışında kalan ve bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisinin bulunduğu alan” olarak tanımlıyordu. Bu maddenin tasarıdan çıkarılması olumlu bir sonuç olarak karşılanırken, alternatif alan bulunamaması dahilinde zeytinlik alanlara tesis kurulmasının önünü açan ‘’madde 4’’ün komisyondan geçmesi tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. 

Görüşmeler esnasında madde değişikliklerini yetersiz bulan ve kendilerine yeterli söz hakkının verilmediğini düşünen üretici temsilcileri ‘’ Söz vermiyorsanız biz gidiyoruz’’ diyerek komisyonu terketti.

Yeni Düzenleme Neler Getirecek?

Daha önce 6 kez geri çekilen Zeytincilik Yasası  7’nci kez meclise getirildi. Meclisten geçmesi durumunda  zeytinlik alanların %70’i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Yeni düzenlemelere göre,  Zeytinlikler ‘’alternatif alan’’ bulunamaması halinde oluşturulacak kurul kararıyla  sanayi yatırımına açılabilecek (Md:4). Dekar başına  15 zeytin ağaçı veya kültür çeşidinin bulunmadığı alanlar zeytinlik olarak kabul edilmeyecek. (Bu rakam İtalya ve İspanya’da dekar başına 3 zeytin ağacı veya kültürü). Zeytinlik alanların yatırıma açılması için kurulacak Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu’nun uygun görüşü ve Tarım Bakanlığı’nın izni gerekecek. Kurulda; Çevre, Tarım, Maliye, Orman bakanlıkları temsilcileri ile ilgili sivil toplum kuruluşları olacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus