Pentagon sözcüsü: ”Rusya’dan S400 alımı konusunda Türk yetkililere kaygılarımızı ilettik”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S400 hava savunma sistemleri için yaptığı “Rusya’dan S400’lerin alınması için imzalar atıldı. Kaparo verdik. Kararlıyız” açıklaması Türkiye’nin NATO ile uzun vadeli ilişkileri açısından sorunlar doğuracağa benziyor.

CNBC’ye konuşan ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Johnny Michael, “S400 temini konusunda Türk yetkililere kaygılarımızı ilettik. NATO ile uyumlu savunma sistemleri, Türkiye’nin bölgedeki uzun menzilli tehditlere karşı savunması açısından en iyi seçenek olmaya devam ediyor” dedi. Türkiye’nin çok önemli bir NATO üyesi olduğunu ve güçlü bir savunma ortaklığı yürütüldüğünü söyleyen Michael şöyle devam etti: “Türkiye, ABD başta olmak üzere NATO üyelerinden füzesavar sistemi desteği almaya devam ediyor.”

Yine CNBC’ye konuşan NATO sözcüsü Mark Sanders ise, “Hangi askeri teçhizatı kullanacakları müttefiklerimizin tercihidir. NATO için önemli olan, müttefiklerimizin kullandığı ekipmanların eşgüdüm içinde kullanılabilmesi. NATO operasyonları ve misyonları için vazgeçilmez olan budur. Hiçbir NATO üyesi şu an S400 sistemini kullanmıyor. NATO, S400 alımıyla ilgili bilgilendirilmedi” dedi.

Dış İlişkiler Konseyi’nden Steven Cook ise bu gelişmeleri,  “ABD’nin Türkiye’nin politikaları ve davranışları ile kaygıları çok kapsamlı. S400 sistemleri konusu dışında İncirlik’i ABD kullanımına kapamak gibi tehditler de bunu içeriyor. ABD’nin YPG ile yürüttüğü ilişkiler ABD ve Türkiye arasındaki gerilimi artırıyor” diye yorumladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus