Irak Başbakanı Ebadi: “Telafer’de teslim olan IŞİD’lilerin eş ve çocuklarının yarısı Türk vatandaşı”

Irak Başbakanı Haydar el Ebadi, AP’ye verdiği mülakatta, IŞİD ile ilişkili oldukları şüphesiyle Musul’a yakın bir kampta tutulan yüzlerce kişinin yarıya yakınının Türk vatandaşı olduğunu söyledi.
Ebadi, Musul yakınlarında yakalanan 16 yaşındaki Alman vatandaşı IŞİD’li kadın militan Linda Weznel’in halen Bağdat’ta tutuklu olduğunu ve idam cezasına çarptırılabileceğini açıkladı.
Weznel ile aynı cezaevinde Belçika, Fransa, Suriye ve İran uyruklu IŞİD mensubu kadın tutuklular da bulunuyor. Ayrıca Musul’da bir cezaevinde IŞİD saldırılarına katıldıkları düşünülen 100’ü aşkın yabancı kadının olduğu biliniyor.

Ülkelerine yollanacaklar

Musul yakınındaki kampta halen 1333 kadın ve çocuk bulunuyor. Bu kişiler, Ağustos sonunda Telafer’e düzenlenen operasyon sırasında kendileri Kürt güçlerine teslim olmuş. Ebadi kamptakilerin çoğunun herhangi bir suça karışmadığını düşündüklerini ve iade edilmeleri için ülkeleriyle tam bir işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi ve şu ana kadar sayıları 100’e yakın kişinin ülkelerine yollandığını ekledi.
IŞİD’in hilafet ilanının ardından Irak ve Suriye’ye değişik ülkelerden binlerce kişi gelmişti. Bunların önemli bir bölümü Irak’ta IŞİD’e yönelik operasyonlarda gözaltına alındı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar