Malta’da, Başbakan’ı yolsuzlukla suçlayan kadın gazeteci arabasına bomba konularak öldürüldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Malta’nın önde gelen araştırmacı gazetecilerinden, 53 yaşındaki Daphne Caruana Galizia öldürüldü. Mosta yakınındaki Bidnija kentinde oturan Caruana Galizia’nın arabası, çalıştırmasından kısa süre sonra havaya uçtu. Patlama üzerine olay yerine gelen oğlu annesini kurtaramadı.
Caruana Galizia’nın internet üzerinden yolsuzlukla suçladığı Başbakan Joseph Muscat “barbarca bir saldırı” deyip şöyle konuştu: “Herkes Caruana Galizia’nın bana hem siyasi, hem şahsi anlamda sert eleştiriler yönelttiğini biliyor. Fakat böyle bir saldırı hiçbir şekilde savunulamaz.”
Dört ay önce, Caruana Galizia’nın suçlamalarından bunalan Başbakan Muscat ülkeyi erken seçime götürmüş, lideri olduğu İşçi Partisi bundan da zaferle çıkmıştı.
Ancak Caruana Galizia, Başbakan ve eşinin Panama Belgeleri ile alakaları olduğunda ısrar etmiş ve “adalet yerini bulana kadar bu işin peşini bırakmayacağım” demişti. Başbakan ve eşi, Azerbaycan’ı yöneten Aliyev ailesinin, gizli offshore hesaplarına, kendileri adına düzenli para yatırdığı iddialarını da reddetmişti.

malta

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus