Malta’da, Başbakan’ı yolsuzlukla suçlayan kadın gazeteci arabasına bomba konularak öldürüldü

Malta’nın önde gelen araştırmacı gazetecilerinden, 53 yaşındaki Daphne Caruana Galizia öldürüldü. Mosta yakınındaki Bidnija kentinde oturan Caruana Galizia’nın arabası, çalıştırmasından kısa süre sonra havaya uçtu. Patlama üzerine olay yerine gelen oğlu annesini kurtaramadı.
Caruana Galizia’nın internet üzerinden yolsuzlukla suçladığı Başbakan Joseph Muscat “barbarca bir saldırı” deyip şöyle konuştu: “Herkes Caruana Galizia’nın bana hem siyasi, hem şahsi anlamda sert eleştiriler yönelttiğini biliyor. Fakat böyle bir saldırı hiçbir şekilde savunulamaz.”
Dört ay önce, Caruana Galizia’nın suçlamalarından bunalan Başbakan Muscat ülkeyi erken seçime götürmüş, lideri olduğu İşçi Partisi bundan da zaferle çıkmıştı.
Ancak Caruana Galizia, Başbakan ve eşinin Panama Belgeleri ile alakaları olduğunda ısrar etmiş ve “adalet yerini bulana kadar bu işin peşini bırakmayacağım” demişti. Başbakan ve eşi, Azerbaycan’ı yöneten Aliyev ailesinin, gizli offshore hesaplarına, kendileri adına düzenli para yatırdığı iddialarını da reddetmişti.

malta

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar