Aydın Selcen: “Habur yeniden Bağdat denetimine girebilir”

Daha önce Rabia sınır kapısına, Musul barajına ilerlemiş olan Irak Ordusu ve Haşdi Şabi’nin, Suriye-Irak-Türkiye sınırlarının kesiştiği Fişabur’a yöneldiği haberi gece yarısı basına yansıdı. Bu son gelişmeyi Aydın Selcen değerlendirdi:

Bağdat ile KDP arasında varılan uzlaşma son 24 saat içinde geçerliliğini yitirmiş olmalı. KDP’nin Suriye ile sınırının da Irak Ordusu denetimine girmesi sonucu çıkıyor. Irak Ordusu ve Haşdi Şabi, 30 kilometre doğuya yürüdüğü takdirde Habur’u da denetimine alacak. 1991’den bu yana IKBY’nin denetiminde olan ve Türkiye ile ana ticaret arteri olan Habur yeniden Bağdat denetimine girmiş olacak. Irak Kürdistan bölgesinin yeniden bir iki parçalı yapıya geri dönüldüğü söylenebilir.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar