Interview with Matthew Bryza and Siim Alatalu on cyber security

On 23 October 2017, Turkish Policy Quarterly (TPQ) hosted a roundtable panel titled “Navigating the Cyber Storm: Implications for Governments and Businesses”. The rising cyber threats, the cyber policies to confront such threats and the collaboration between the government and private sector actors were assessed through references from the experiences of NATO, Estonia, Israel and Turkey. Following the panel, Ambassador Matthew Bryza, the BOD Member of TURCAS and former US Deputy Assistant Secretary of State, discussed Turkey’s current approach on energy oriented cyber security risks for Medyascope.

Siim Alatalu, the international relations advisor at NATO’s Cooperative Cyber Security Centre of Excellence, also joined the discussion on Medyascope, emphasizing the importance of international cooperation in confronting cyber threats.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar