Koalisyon’dan açıklama: “Küresel Koaliyon’un bir üyesi ve bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının son derece farkındayız”

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Doğal Kararlılık Harekâtı Basın Masası, Mete Sohtaoğlu’nun Suriye’deki yeni gelişmeler ve Kuzey Suriye’de ABD destekli bir ordunun kurulmasına yönelik haberler hakkında soruduğu sorulara yazılı olarak yanıt verdi. E-posta ile verilen cevabın birebir çevirisi aşağıdadır:

 

“Sayın Mete Sohtaoğlu,

Sorunuzun yanıtı aşağıdadır:

Birleşik Ortak Görev Gücü – Doğal Kararlılık Harekâtı, Suriye’de yerel güvenlik güçlerini eğitmeye devam etmektedir. Bu eğitim, yıkıma uğramış topluluklarına geri dönen yerlerinden edilmiş kişilerin güvenliği arttırmakta, öte yandan kurtarılmış ve hükümetsiz bölgelerde IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını engellemektedir. Burada söz konusu olan yeni bir “ordu” ya da klasik bir “sınır muhafız gücü” değildir.

Söz konusu eğitim ve güçler Doğal Kararlılık Harekâtı’nın misyonuyla uyumludur. IŞİD’in yenilgisinin sürekli kılınması, istikrarın tesisine yönelik çabaların kolaylaştırılması ve BM öncülüğündeki Cenevre sürecini destekleyecek şartların yaratılması hedeflenmektedir.

Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen askeri operasyon sona ermedi ve Orta Fırat Vadisi hattında ağır çatışmalar sürmektedir.

Bu güvenlik güçleri, IŞİD savaşçılarının Suriye’den kaçmalarını engellemeye odaklanmıştır. Bu güçler, kurtarılmış bölgelerdeki yerel güvenliği arttıracak ve yerel halkları koruyacaktır. Bu, Cenevre süreci ile Suriye İç Savaşı için uzun vadeli bir çözümün hayata geçirilmesini beklerken, IŞİD’in Koalisyon müttefiklerine ve ortaklarına yönelik yeni saldırılar düzenlemesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Bugüne kadar, Koalisyon’un Suriye’de düzenlediği operasyonlar sayesinde, IŞİD, zamanında elinde tuttuğu bölgelerin hiçbirini geri kazanamadı. Bu şekilde devam etmesini hedefliyoruz.

Küresel Koaliyon’un bir üyesi ve bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının son derece farkındayız. Suriye’de IŞİD’i yok etmeye yönelik çabalarımıza ilişkin şeffaf olmayı sürdüreceğiz.

Küresel Koalisyon’u oluşturan 70 ülke ve 4 uluslararası kuruluş, IŞİD’i yok etme hedefine bağlıdır. Suriye’de istikrarın yeniden sağlanması, IŞİD’in mağlubiyetini sürekli kılmak için hayati bir önem taşımaktadır.

Nihayetinde, Suriye’nin kaderi Suriyeliler tarafından tayin edilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın bu çabaya ilişkin basın açıklamasını buradan okuyabilirisiniz: https://www.defense.gov/News/News-Releases/News-Release-View/Article/1417632/us-continues-to-train-local-security-forces-in-syria/

Saygılarımızla,

CJTF-Doğal Kararlılık Harekâtı
Halkla İlişkiler Ofisi
Basın Masası”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar