Robert Kelly, cinsel taciz iddialarından dolayı Spotify’ın playlistlerinden kaldırılan ilk sanatçı oldu

Cinsel taciz mağduru kadınlara hukuksal destek sağlamak için yeni bir politika uygulamaya karar veren müzik platformu Spotify, R. Kelly’nin daha önce yargılanmadan kurtulduğu cinsel taciz şikayetlerden dolayı, sanatçının şarkılarını Spotify’e ait olan tüm playlistlerden kaldırmaya karar verdi.  
Kelly’nin müziği mevcut olmaya devam edecek, ancak Spotify bu müziği aktif bir şekilde teşvik etmeyecek.

Spotify’nin sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Davranışlarından dolayı bir sanatçıyı ya da herhangi bir içeriği sansürlemiyoruz ama editoryal kararlarımızın değerlerimizi yansıtmasını istiyoruz. Bir sanatçı veya bir içerik oluşturucu özellikle zararlı bir şey yaparsa, bu sanatçıyla ya da içerik oluşturucumuzla birlikte çalışma ya da onu destekleme yöntemlerimizi  etkileyebilir”.

Bu karar, Spotify’ın “açıklık, çeşitlilik, tolerans ve saygı” değerlerini geliştirmek için tasarlanan yeni bir Nefret İçeriği ve Nefret Uyandırıcı Davranış Politikası’nın lansmanına denk geldi.

Geçtiğimiz hafta The Post gazetesi, uzun süredir sürekli reddettiği halde, cinsel istismarla suçlanan Kelly ile kötü ilişki deneyimleri olduğunu söyleyen altı kadının açıklamalarını yayınladı.

R Kelly 2
İddialara göre; Kenyette Barnes ve Oronike Odeleye, Kelly’nin müziğini tüm dijital ortamlardan kaldırmak ve şirketlerle bağlarını koparmak için şirketlere baskı yapmayı hedefleyen #MuteRKelly adlı bir kampanya başlattı. Cinsel tacize karşı başlatılan bir girişim olan Time’s Up da, Kelly’nin müziğinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar