Trump’a ticaret savaşında bir darbe de üretimini ABD dışına kaydırma kararı alan Harley Davidson’dan geldi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Seçim kampanyası boyunca korumacı bir ekonomi modeli izleyeceğini vurgulayan Donald Trump, vaadlerini yerine getirdikçe hem diğer ülkelerin hem de Amerikan işletmelerinin tepkisini çekmeye devam ediyor. ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına Avrupa Birliği’nin aynı şekilde cevap vermesi, ABD’li firmaları yeni çözümler üretmeye zorluyor.

Avrupa Birliği’nin 22 Haziran’da yürürlülüğe giren yüzde 25’lik ek vergi kararı sonrası ABD’de Wisconsin merkezli motosiklet üreticisi Harley Davidson, ABD’den AB’ye ihraç edilecek her motorun fiyatının ek vergi sebebiyle 2200 dolar artacağı sonucuna vardı. Bu durumda yılda 90 ile 100 milyon dolar arası zarara yol açacağını hesaplayan Harley Davidson yöneticileri, şirketin üretim ağırlığını ABD’den azaltıp AB’Ye kaydırmaya karar verdi.

kapak

Harley Davidson yöneticileri 25 Haziran Pazartesi günü yapılan açıklamada  “bu değişikliğin kendi tercihleri olmadığını, ama  AB’nin yüksek gümrük vergilerinden kurtulmanın ve dolayısıyla üretimi Avrupa’ya taşımanın uluslararası ticareti devam ettirebilmek için tek sürdürülebilir yol olduğunu” belirtti.

ABD Başkanı Trump, Harley Davidson’ın bu kararına,  Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi: “ Harley-Davidson’un ‘beyaz bayrağı’ çeken ilk şirket olmasına şaşkınım. Bütün çabalarım onların işini kolaylaştırmak için, emin olabilirler ki nihayetinde AB’nin yüksek gümrük vergilerini ödemek zorunda kalmayacaklar.”

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 
  • Medyascope
  • Medyascope Plus