luc besson

Ünlü Fransız yönetmen Luc Besson’a yöneltilen taciz suçlamaları büyüyor

Mayıs ayında, oyuncu Sand Van Roy, 5. Element, Nikita ve Leon filmleriyle tanınan Fransız yönetmen Luc Besson tarafından tecavüze uğradığını iddia etmişti. Van Roy ilk olarak bu açıklamasını anonim olarak yapmıştı. Sonrasında ise ismini açık ederek Fransız Mediapart’ın ardından Variety‘ye yönetmenle arasında geçenleri anlattı. Basında yer alan haberler akabinde başka kadınlar da yönetmene dair taciz iddialarında bulundu.

Fransız web sitesi Medipart’ta yer alan haberin ardından Fransız polisleri yönetmen hakkında soruşturma başlatmıştı. Luc Besson’un avukatı ise bu iddiaları fantezi ürünü olarak değerlendirmişti. 

Mediapart, 2 kadının daha yönetmenin uygunsuz davranışlarına maruz kaldıkları gerekçesiyle kendilerine ulaştıklarını yazdı.  Sonrasında 2000 ve 2005 yılları arasında yönetmenin kast direktörlüğünü yürüten bir kadın, kendisinin de tacizlere uğradığını yazdığı bir mektubu anonim olarak savcılığa yolladı.

Mediapart’ta yayımlanan haber sonrasında Luc Besson’un film haklarını elinde bulunduran EuropaCorp hisselerinde düşüş yaşandı. 

Variety’ye konuşan 28 yaşındaki Van Roy, 59 yaşındaki yönetmenle kendi film projesi için otelde buluştuğunu ve onunla çay içtikten sonra bilincini kaybettiğini ve tecavüze uğradığını söyledi.

Van Roy’un da küçük bir rol aldığı Besson’un yeni filmi Anna, bu yıl sonunda gösterime girecek.