20 yıl önce öldürülen Hollandalı çocuğun katili DNA testiyle yakalandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hollanda tarihinin en önemli “DNA testi” programı; 20 yıl önce 11 yaşında öldürülen Nicky Verstappen’in cinayetine yeni bir ışık tuttu.

1998 yılında bir Hollandalı çocuğu öldürmekten şüpheli bulunan 55 yaşındaki Jos B., Hollanda polisinin yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz Pazar günü İspanya’da yakalandı.

11 yaşındaki Nicky Verstappen, 9 Ağustos 1998 gecesi Brunssumerheide’da, Almanya sınırına yakın bir doğal koruma alanında kamp yaparken kaybolmuştu. Çocuğun cesedi, ertesi gece kamp alanına yakın bir bölgede bulunmuştu.

Polis yaptığı açıklamada; “55 yaşındaki Jos B. geçtiğimiz Pazar günü öğleden sonra İspanya’da yakalandı. Gözaltında sorgulandıktan sonra Hollanda’ya teslim edilecek.” dedi.

Jos B. Hollanda tarihinde görülen en büyük DNA testi programı ile yakalandı. Bu durum, Avrupa genelinde aydınlanamamış cinayetlerin tekrar masaya yatırılmasına ve bir “insan avı” başlatılmasına neden olabilir.

Nicky Verstappen cinayeti, 1998 yılından beri ülkenin gündemini meşgul ediyordu. Maastricht’in güneyindeki polis geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, 200’den fazla kişinin, eski bir izci ve oyun grubu çalışanı olan 55 yaşındaki Jos B.’nin nerede olduğu hakkında ipuçları için çağrıda bulunmuştu.

Jos B. vahşi doğal alanlarda uzun süre hayatta kalmak üzerine eğitim almış olan bir uzmandı. Jos B.’nin en son, doğu Fransa’nın dağlık Vosges bölgesindeki kulübesinde olduğu biliniyordu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus