Filistin lideri Mahmud Abbas: Trump yönetimi Filistin-Ürdün Konfederasyonu önerdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın temsilcilerinin kendisine bir Filistin-Ürdün Konfederasyonu kurulmasını teklif ettiklerini duyurdu. Abbas böyle bir teklifi ancak, İsrail’in sözkonusu federasyona dahil olması halinde kabul edebileceklerini açıkladı.

Abbas bu açıklamayı, hafta sonunda Ramallah’ta, kurucuları arasında ünlü İsrailli yazar Amos Oz’un da bulunduğu Şimdi Barış (Peace Now) adlı sivil toplum temsilcileri ile Meretz ve Siyonist Kamp adlı partilerden iki milletvekilini kabulü sırasında yaptı. “Bana Ürdün’ün buna sıcak baktığını söyleyip, böyle bir konfederasyon kurulmasına nasıl baktığımı sordular” diyen Abbas, teklifi ileten Başkan Trump’ın damadı ve özel temsilcisi Jared Kushner ile Ortadoğu Elçisi Jason Greenblatt’a verdiği yanıtın ise “İsrail de dahil olursa, İsrail’i de buna ikna edebilirseniz isterim” olduğunu söyledi.

Filistin lideri Abbas, Trump’ın damadı ve özel temsilcisi Jared Kushner ile.

Konfederasyon fikri, İsrail’i Batı Şeria’daki 3,5 milyon Filistinliye dair sorumluluklarından kurtaracağı için, bazı sağ kanat İsrailliler tarafından da zaman zaman gündeme getiriliyor.

Mali desteği çekme kararına tepki

Trump yönetiminin barış sürecini öldürdüğünü söyleyen Filistin Yönetimi Başkanı Abbas, ABD’nin Birleşmiş Milletler Filistinlilere Yardım Örgütü (UNRWA) mali desteği çekme kararını da sert bir dille eleştirdi. “Bu düşmanca bir tavır. UNRWA’yı tamamen kapatmak istiyorlar” diyen Abbas, Gazze Şeridi’ndeki halkın yüzde 70’inin bu örgütün yardımlarına muhtaç olduğunu, böyle bir mekanizmanın yokluğu halinde Gazzelilere yardım ulaştırmanın imkânı kalmayacağını belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus