Emek Haberleri (24): DİSK’ten ekonomik kriz açıklaması, yemekten zehirlenen işçiler, Anı Tur işçilerinin direnişi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Atılan işçiler haklarını istiyor

Kocaeli’nde faaliyet yürüten Elimsan Fabrikası’nda işten çıkarılan işçiler alacaklarının ödenmemesi nedeniyle fabrika önünde eylem yaptı. Ocak ayından itibaren fabrikada işçi çıkarmaların olduğunu söyleyen işçiler, işten çıkarılırken imzaladıkları belgede yazan tazminatı alamadıklarını söyledi.

İşçiler adına konuşan Engin Gökbay, “Her birimiz bizlere verilen görev ve işleri zamanında ve en kaliteli şekilde yaptık. Yönetim kademesinde, imalat planlama ve sipariş tesliminde yaşanan hatalar ne yazık ki işçi arkadaşlarımıza mal edildi, bazı arkadaşlarımıza baskıyla performans düşüklüğü adı altında tutanaklar imzalattırıldı. Bu tutanaklara itiraz ediyoruz” dedi.

Haksız ve keyfi uygulamalarla işlerine son verildiğini söyleyen Gökbay, “300’e yakın işçi arkadaşımız tazminatlarını ve birikmiş maaşlarını alamadı. Alacaklarımızı alamadığımız için geçinmekte sıkıntılar yaşadık. Okulların açıldığı, ülkenin ekonomik olarak krizde olduğu bir dönemde parasız ve işsiz kaldık. 300’e yakın işçinin işten çıkarılmasında payı olanların, bu keyfi uygulamada sorumluluğu olanların yaşattığı sosyal travmayı protesto ediyoruz. Haklı davamızda yanımızda olan STK’lara teşekkür ediyoruz. Haklarımızı elde edene kadar sesimizi üst makamlara duyurana kadar eylemlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Eylem sonrasında fabrika yöneticileri ve işçilerin seçtiği beş temsilci bir araya geldi. Görüşmenin ardından, işverene ödeme yapması konusunda 30 Eylül’e kadar zaman verildi. Bu tarihte ödeme yapılmazsa, işçiler eylemlerine devam etme kararı aldı.

8 işçi yemekten zehirlendi
Bursa’nın İnegöl ilçesinde faaliyet gösteren perde fabrikasına 16.00-00.00 vardiyasında çalışmak üzere gelen işçiler, akşam saat 20.00’de yemek yemek için yemekhaneye gitti. Özel yemek firmasından gelen yemekleri tüketen 20 işçiden 8 kadın, yaklaşık bir saat sonra karın ağrısı ve mide bulantısı şikâyetiyle hastaneye kaldırıldı.
Yemekten zehirlendiği düşünülen işçiler mideleri yıkandıktan sonra taburcu edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

DİSK: “Krize karşı emeğin haklarını savunacağız”
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu ekonomik krize karşı emeğin haklarının korunması gündemiyle toplandı.

20 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda “Krize karşı emeğin haklarını savunacağız” başlığı öne çıktı. Sonuç bildirgesinde krize karşı emeği savunmak için politika önerileri olarak şu başlıklar açıklandı:
1. Ücretler derhal artırılsın.
2. Toplu işten çıkarmalar yasaklansın.
3. Vergi adaleti sağlansın.
4. Kamusal mal ve hizmetlere zam yapılmasın.

Kaçak maden ocağında işçi ölümü
Zonguldak’ta kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte maden işçisi Erol Sabah hayatını kaybetti.

Elvanpazarcık beldesi ormanlık alanda ruhsatsız çalışan maden ocağında, göçük meydana geldi. Maden işçisi Erol Sabah, göçük nedeniyle kömür ve taş yığınlarının altında kaldı. Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ekipleri, AFAD ve jandarma sevk edildi. Mesai arkadaşları tarafından ocaktan çıkartılan Sabah’ın hayatını kaybettiği tespit edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İşçilerden yanık ünitesi talebi
Türk Metal Sendikası İzmir Şubesi, Aliağa’da yanık ünitesi yapılması talebiyle Menemen Hükümet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Yanarak ölmek istemiyoruz” sloganı atan işçiler adına açıklamayı Türk Metal Sendikası Aliağa Temsilcisi Ali Ekber Tali okudu. Demir-çelik sektörünün Aliağa’da yoğun olmasına rağmen, yanık ünitesinin olmamasının ölümlere sebebiyet vereceğini söyleyen Tali, “Yanık tedavisinde en ufak hata, gecikme ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. İlk müdahale çok önemli, yapılan yanlış bir ilk müdahale tedaviyi geciktirebiliyor veya ölüme yol açabiliyor. İlk müdahale Aliağa Devlet Hastanesi’nde yapılıyor ve orada da yanık ünitesi yok” dedi.

Anı Tur işçileri genel müdürlük önünde direnişe başladı
Anı Tur tarafından işten çıkarılan işçiler şirketin İstanbul Kozyatağı’ndaki genel merkez binası önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler, işten çıkarıldıklarını telefonla öğrendiklerini, sabah iş yerine gittiklerinde ise şahsi eşyalarının çöpe atıldığını söyledi.

Şirket önünde direnişe başlayan işçilerin talepleri şu şekilde:
1. Ödenmeyen maaşların,
2. Primler, yemek ücretleri, mesai ücretlerinin,
3. Kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus