İspanya’da kurulan seks işçisi sendikası tartışma yarattı: “Ürünün insan bedeni olduğu bir ticaret normalleştirilebilir mi?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
Ağustos ayı sonlarında resmi gazetede, İspanya’da yeni bir sendikanın kurulduğu ilan edilmişti. Otras (Diğerleri) adlı sendika, seks işçilerinin haklarını koruma amacıyla kurulmuştu. Ancak eşitlikçi idealleri şiar edinen Sosyalist hükümet bu sendikayı kapatacağını duyurdu. Bu açıklama İspanya’da bir tartışmanın fitilini ateşledi: Ürünün insan bedeni olduğu bir alanda sendika kurulabilir mi?
Hükümetin açıklaması, konunun muhatabı olan sendikaları böldü. Çalışma Birliği adlı sendika, bu oluşumun ürünün insan bedeni olduğu bir ticaret biçimini normalleştirdiğini savundu. Çalışma konfederasyonunun Katalanlardan oluşan kolu ise, cinsel çalışma alanının düzenlenmesinin sömürülerin sonlanması konusunda yardımcı olabileceğini savundu.
Anarko-sendikacılar seks işçilerinin bir araya gelmesiyle kendi kararlarını kendileri alabileceklerini, ataerkil düzenin onlar adına karar veremeyeceğini sevinçle karşıladıklarını duyurdu.
Sol radikal parti Podemos, sendika temsilcileriyle görüştükten sonra konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.
İspanya’da son dönemde yayımlanan raporlara göre seks işçilerinin neredeyse yarı-köle konumunda çalıştıkları, insana yakışmayan muamelelere maruz kaldıkları, pasaportlarına el konulduğu yönünde haberler çıkmıştı.
Otras sendikasını kuranlar ise hedeflerini şöyle açıklıyor: “Bizler sizler gibi erkekler ve kadınlarız. Ancak bir farkla… Bizim için işçi hakları bir ütopyadan ibaret. Annelik izni veya hastalık izni, ayın sonunda maaş almak, tatile çıkmak veya emeklilik bizim için imkânsız hayaller.”
Otras kurucuları beyaz, heteroseksüel ve burjuva feminizmini pasiflikle eleştirirken, farklarının istedikleri için mücadele etmek olduğunu söylüyor.
Seks işçiliğini önleme, seks işçilerini yeniden topluma entegre etme sahip çıkmak amacıyla kurulan Apramp yöneticisi Rocio Nieto ise, problemin sendikayla çözülebileceği kanaatinde değil. Nieto, İspanyol vatandaşlarının yüzde 39’unun hayatları boyunca en az bir kez para karşılığı cinsel ilişkiye girdiklerine, bunun seks işçiliği tüketimininde Avrupa’da en yüksek oran olduğuna, genç erkekler arasında bu tüketimin giderek arttığına dikkat çekiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus