Haftanın Gündemi: Uluslararası Para ve Sermaye Piyasaları (10-14 Aralık 2018)

Bu hafta uluslararası para ve sermaye piyasaları bu gelişmeleri takip edecek:

Pazartesi günü Almanya’nın ekim ayı cari denge ve ticari denge verileri açıklanacak (önceki: 21,1 milyar dolar cari fazla; 18,4 milyar dolar ticaret fazlası).

Pazartesi günü Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyüme verileri açıklanacak. Ekonominin yıllık bazda %2 büyümesi bekleniyor (önceki: %5,2).

Pazartesi günü İngiltere’nin ekim ayı itibarıyla aylık ve yıllık bazda büyüme verileri açıklanacak. Büyüme oranının aylık bazda %0,1 yıllık bazda ise %1,6 olması bekleniyor (önceki: %0; %1,5).

Pazartesi günü ABD’de kasım ayı için beklenen tüketici enflasyon açıklanacak (önceki: %3).

Salı günü Avustralya’nın kasım ayı NAB iş dünyası güven endeksi verileri açıklanacak (önceki: 4).

Salı günü İngiltere’nin ekim ayı işsizlik verileri açıklanacak. İşsizlik oranının %4,1 olması bekleniyor (önceki: %4,1).

Salı günü İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May ile Avrupa Birliği (AB) arasında anlaşmaya varılan ve AB liderlerinin onay verdiği Brexit anlaşmasını oylayacak.

Çarşamba günü Rusya’nın nihai üçüncü çeyrek büyüme verileri açıklanacak. Rusya ekonomisinin %1,3 büyümesi bekleniyor (önceki: %1,9).

Çarşamba günü ABD’de kasım ayı enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda %0, yıllık bazda ise %2,2 olması bekleniyor (önceki: %0,3; %2,5).

Çarşamba günü Brezilya Merkez Bankası aralık ayı politika faiz kararını açıklayacak. Politika faiz oranının %6,5 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor (önceki: %6,5).

Perşembe günü Almanya’nın kasım ayı nihai enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda %0,1 yıllık bazda ise %2,3 olması bekleniyor (önceki: %0,2; %2,5).

Perşembe günü Fransa’nın kasım ayı nihai enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda -%0,2 yıllık bazda ise %1,9 olması bekleniyor (önceki: %0,1; %2,2).

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası aralık ayı politika faiz kararını açıklayacak. Politika faiz oranının %0 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor (önceki: %0).

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aralık ayı politika faiz kararını açıklayacak. Politika faiz oranının %24 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor (önceki: %24).

Cuma günü Avrupa Konseyi toplantısı ve Eurogroup toplantısı gerçekleşecek.

Cuma günü Çin’in kasım ayı için kredi hacmi büyüme verileri açıklanacak. Kredi büyümesinin %13 seviyesinde olması bekleniyor (önceki: %13,1).

Cuma günü Rusya Merkez Bankası aralık ayı politika faiz kararını açıklayacak. Politika faiz oranının %7,5 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor (önceki: %7,5).

Cumartesi günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi konuşma yapacak.

Cuma günü Japonya’nın kasım ayı için aylık bazda kapasite kullanım oranı açıklanacak (önceki: -%1,5).

Perşembe günü Güney Afrika’nın kasım ayı enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda %0,1 yıllık bazda ise %5,1 artması bekleniyor (önceki: %0,5; %5,1).

Çarşamba günü Güney Kore’nin kasım ayı işsizlik verileri açıklanacak (önceki: %3,9).

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar