Çin’de yasadışı mezbahadan yüzlerce kedi kurtarıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin’de bir adamın kayıp kedisini arama serüveni, yasadışı bir mezbahada kesilmek üzere hapsedilmiş yüzlerce kedinin hayatını kurtardı. Olay Çin’in liman kenti Tianjin’de meydana geldi. Kayıp kedinin sahibi ve hayvan kurtarma ekiplerinin 1 Aralık itibariyle ortaklaşa yürüttüğü arama operasyonları sonucunda yasadışı olarak kafeslerde tutulan 375 kedi kurtarıldı. Ekip, kedilerin tutulduğu yeraltı mahzeninde 24 kafesin içinde alt alta üst üste hapsedilmiş kedilerle karşılaştı. Haberde birçok kedinin sağlığının iyi olmadığının görüldüğü belirtildi.

Çin’in kuzeyindeki marketlerde kedi eti satılmıyor ancak hayvan hakları aktivistlerine göre sokak tezgahlarında kediler koyun ya da tavşan eti adı altında satılıyor. Bununla birlikte ülkede kedi yemek yasak değil.

Kurtarma operasyonuna katılan aktivistlerden biri “Amacımız yalnızca bu kedileri kurtarmakla sınırlı değil, yasadışı mezbahaların kalıcı olarak kapatılmasını ve yetkililerin bu gibi merkezlere karşı ülke çapında daha geniş ölçekli operasyonlar yürütmesini istiyoruz. (…) Yasak konulması nihai amacımız ama bir değişim yaratmak için oturduğumuz yerde beklemeyeceğiz. Yalnızca gelecekte de polis güçlerinin bu olayda olduğu gibi harekete geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kurtarılan kediler aktivistler tarafından Tianjin ve Pekin’deki ev ve barınaklara yerleştirilecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus