The New York Times: “Marriott’un 500 milyon müşterisinin kişisel bilgileri Çin istihbaratı tarafından çalındı.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The New York Times’a göre, Marriott International oteller zincirinin 500 milyon müşterisine ait bilgilerin hacklenmesinin arkasında Çin hükümetinin olduğu iddia ediliyor.

Marriott International otel zinciri, kullanmakta olduğu Starwood rezervasyon sistemine kayıtlı yaklaşık 500 milyon müşteriye ait kişisel verinin hacklendiğini açıklamıştı.

Federal müfettişler 2014 yılında başlayan hack operasyonun Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’na bağlı istihbarat ajanları tarafından yönetildiğine inandıklarını açıkladılar.

Reuters geçen hafta yayınladığı özel haberde, Marriott’u hackleyenlerin arkalarında, Çin’li olduklarına dair ipuçları bıraktığını iddia etmişti. Araştırmacılar, daha önce Çinli hackerlara atfedilen saldırılarda kullanılan korsan araçların, tekniklerin ve prosedürlerin bu saldırıda da kullanıldığını açıklamışlardı.

Habere göre Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı yakında Çinli hackerlara karşı hazırladığı iddianameleri yayınlayacak. Trump yönetiminin ticari, ekonomik ve siber konularda ise yeni önlemler alacağı düşünülüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Marriott’a düzenlenen saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada “Çin, her türlü siber saldırıya karşı çıkıyor ve yasaya uygun olarak durduruyoruz” dedi. “Eğer kanıt sunulursa, ilgili Çin departmanları kanuna göre soruşturmaları yürütecek” açıklamasında bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus