İngiltere Avam Kamarası’nda “aptal kadın” polemiği

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere Avam Kamarası’nda her çarşamba saat 12.00’de düzenlenen soru cevap oturumu bu hafta yine ateşli tartışmalara sahne oldu. Brexit nedeniyle zor günler yaşayan İngiltere Başbakanı Theresa May, muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’in Brexit ile ilgili sorusuna sert sözlerle cevap verirken kamera bir anlığına Corbyn’e döndü ve Corbyn’in dudaklarının oynadığı görüldü. 

Jeremy Corbyn’in sesi duyulmasa da Muhafazakâr Parti üyeleri, muhalefet liderinin Başbakan’a açıkça “aptal kadın” dediğini savundu ve Corbyn’in May’den derhal özür dilemesini istedi. İddiaları reddeden Corbyn ise bugün kürsüye çıkarak, toplantı sırasında dudaklarından dökülen kelimelerin “aptal kadın (stupid woman)” değil, “aptal insanlar (stupid people)” olduğunu ve bu yüzden Başbakan Theresa May’den özür dilemesine gerek olmadığını savundu. Corbyn “aptal insanlar” derken, ülkede yaşanan siyasi krizi bir pandomim gösterisine çevirmeye çalışanları hedef aldığını söyledi. 

İşçi Partisi lideri “aptal kadın” değil “aptal insanlar” dediğini iddia etse de dudak okuma uzmanları Corbyn’in “aptal kadın” dediği görüşünde. Bir kulağı duymadığı için dudak okuma konusunda yetkin olduğu bilinen aktör Rob Lowe da attığı bir twit ile Corbyn’in “aptal kadın” dediğini savundu: 

May ve Corbyn arasındaki bu tartışma, Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecindeki İngiltere’de yeni bir polemiğin başlamasına sebep oldu. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus