Geçen haftanın haberleri (11-16 Aralık 2018)

Geçen hafta dünyada yaşanan gelişmeler (11–16 Aralık 2018): ABD’de Senato, Suudi Arabistan’ın Yemen operasyonuna desteğin kesilmesini öngören yasayı onayladı, İngiltere’de Başbakan May güven oylamasında aradığı desteği sağladı, Fransa’da Macron eylemler sonrasında ulusa seslendi.

Geçen hafta gün gün öne çıkan başlıklar:


11 Aralık 2018

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit Anlaşması’nın parlamentoda oylanmasını ertelediğini açıkladı.  May, Avrupa Birliği ile Brexit anlaşmasının belli bölümlerini yeniden görüşmek için Lahey, Berlin ve Brüksel turuna çıktı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit Anlaşması’nın İngiltere parlamentosunda oylanmasının ertelenmesinin ardından İngiltere’nin bir anlaşma olmadan Avrupa Birliği’nden ayrılacağı bir senaryoya hazırlanılacağını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Macron, ekonomik ve sosyal olağanüstü hal ilan edeceğini, şirketlere ek vergi yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro zam yapılacağını açıkladı.

Paris’te lise ve üniversite öğrencileri, üniversiteye girişte ve lise müfredatında değişiklik öngören yasa tasarısını protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Amerikan Time dergisinin her yıl seçtiği “yılın kişisi” unvanını kazanan isimler arasında yer aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel bir telefon görüşmesi yaptı. İki liderin Kerç Boğazı krizini ele aldıkları açıklandı.

ABD’de Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan Maria Butina’nın suçunu kabul ettiği ve ABD Adalet Bakanlığı ile işbirliğine gideceği kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, istihbarat servislerinin ABD’de Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan Maria Butina isimli kadınla ilgili bilgiye sahip olmadığını açıkladı.

Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakerelerde Çin’i temsil eden Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonda görüştü. Tarafların görüşmede, iki ülke arasında ekonomik ve ticari müzakerelerin yol haritası hakkında fikir alışverişinde bulundukları açıklandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Pekin’i ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile bir araya geldi. 

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska, bağımsızlık yanlısı gösterilerin sürdüğü Katalonya Özerk Bölgesi’ne ulusal güvenlik güçlerinin gönderileceğini açıkladı; eylemlerin sonlandırılması çağrısında bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, balistik füze denemesi gerçekleştirdiklerini duyurdu. ABD geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili sert tepki vermişti.

Tayland’daki askeri cunta, ülkedeki siyasi yasakları kaldırdı. Seçim Kurulu, genel seçimlerin 24 Şubat’ta yapılacağını duyurdu.

Meksika sınırına duvar örmek için kongre onayına ihtiyaç duyan ABD Başkanı Trump, Demokrat Parti heyetini Beyaz Saray’da kabul etti. Trump, ilgili onayın verilmemesi durumunda federal hükümeti kapatma tehdidinde bulundu.

12 Aralık 2018

İngiltere’de Brexit gerilimi yükselirken Muhafazakâr Parti milletvekilleri, Başbakan Theresa May hakkında güvenoyu yoklaması süreci başlattı. Yapılan oylamada May, parlamento güveni için yeterli oyu sağladı.

ABD Başkanı Trump, Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın rolü olup olmadığına dair kendisine yöneltilen soruyu, Veliaht Prens’e ve Riyad yönetimine sahip çıkarak yanıtladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise cinayette rolü bulunan 21 Suudi yetkili hakkında alınan yaptırım kararının yeterli olduğunu savundu.  Ay sonunda görevinden ayrılacak olan BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise cinayetten Veliaht Prens ve onun güdümündeki Riyad yönetiminin tümüyle sorumlu olduğunu ifade etti.

CIA Direktörü Gina Haspel’in Kaşıkçı cinayeti konusunda Temsilciler Meclisi’ni bilgilendireceği açıklandı.

Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, ABD’nin, Suriye’de IŞİD sonrası dönemde istikrarın ve asayişin devamlılığının sağlanması için iç güvenlik güçleri kurulana kadar Suriye’de kalmaya devam edeceğini ifade etti. Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğu sınır bölgesinde güvenlik gözlem noktalarının kurulduğunu açıkladı.

Kanada Mahkemesi, Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou’nun kefalet başvurusunun onaylanmasına hükmetti. Mahkeme, Meng’in ABD’nin talebiyle tutuklandığını, fakat ABD’den resmi bir iade talebi alınmadığını açıkladı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’nin gelecek yıl içerisinde İran’da bir iç savaş organize etmek için hazırlık yaptığı uyarısında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi, Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı ile ilişkili çeşitli kurum, kuruluş ve şahıslara yaptırım uygulanmasını öngören karar tasarısını kabul etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Katar Başbakan Yardımcısı Abdulrahman el Tani, hükümetler arası stratejik diyalog mekanizmasının Pekin’de gerçekleştirilen ilk toplantısında iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Irak Başbakanı Adil Abdul-Mehdi, ABD Enerji Bakanı Rick Perry’yi kabul etti.

Google CEO’su Sundar Pichai, ABD Kongresi’nde ifade verdi. Pichai şirketinin federal gizlilik yasalarını desteklediğini belirterek, bir arama motoru üzerinde çalışıldığını ancak yakın zamanda Çin’e girmeyi planlamadıklarını belirtti.

İspanya, 21 Aralık itibariyle asgari ücrete yüzde 22 zam yapılmasını ve 900 euroya yükseltilmesine karar verdi.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, cinsel istismar nedeniyle üst düzey iki kardinali görevden aldı.

Fransa’nın Strasbourg kentinde bir pazar yerine düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.

13 Aralık 2018

ABD Senatosu, ABD’nin Suudi Arabistan’a Yemen savaşı için sağladığı desteğin kesilmesine yönelik yasa tasarısını kabul etti. Öte yandan Senato, Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı sorumlu tutan yasayı da onayladı.

Yemen’de devam eden iç savaşa çözüm bulabilmek için devam eden görüşmelerde, insani yardım için kilit öneme sahip olan liman kenti Hudeyde’de ateşkes için uzlaşma sağlandı.

Avrupa Birliği liderleri, başta  Brexit ve parasal birlik olmak üzere birçok konuyu görüşmek üzere Brüksel’de toplandı. Toplantıya katılan İngiltere Başbakanı Theresa May, 2022 seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

Avrupa Parlamentosu (AP), Kuzey Akım 2 projesinin iptal edilmesi yönünde çağrıda bulundu. AP’nin bu çağrısına yanıt veren Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, “Bu çağrılar artık haber değil. Söz konusu çağrıları projeye katılanlara yönelik siyasi baskı olarak nitelendiriyoruz” dedi.

Huawei CFO’su  Meng Wanzhou’nun Kanada’da tutuklanmasının ardından Çin’de gözaltına alınan iki Kanada vatandaşı, Çin’in ulusal güvenliğini tehdit etmekle suçlanıyor. Öte yandan, Kanada hükümeti, Çin’de gözaltına alınan Kanadalı iş insanının kaybolduğunu bildirdi.

Batı Şeria’da iki İsrail askerinin öldürülmesi sonrasında bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Netanyahu,”Bize saldıran hayatıyla öder” diye konuştu. Öte yandan, Ramallah’a giriş-çıkışlar ikinci bir emre kadar kapatıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun başlayacağını duyurmasının ardından bir açıklama yapan Pentagon, olası bir operasyonun IŞİD’in bölgede tekrar canlanmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

ÖSO ve bağlı gruplar, Fırat’ın doğusuna yönelik Türkiye tarafından başlatılacak olası bir operasyona 15 bin kişiyle destek vermeye hazır olduklarını açıkladı.

ABD’de Temsilciler Meclisi, Myanmar’da Rohingya Müslümanlarının yaşadıklarını “soykırım” olarak tanımlayan bir tasarıya onay verdi. 395 vekilden sadece biri “hayır” oyu kullandı.

Strasbourg’da bir pazar yerine düzenlenen ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırı sonrasında Fransa hükümeti alarm durumuna geçti. Hükümet yetkilileri, Sarı Yelekliler’e hafta sonu gösteri düzenlememe çağrısı yaptı.

Fransa’nın güney bölgesindeki eyleme katılan Sarı Yelekli bir gösterici, kendisine kamyon çarpması sonucunda hayatını kaybetti. Bu kazayla beraber, gösterilerin başlamasından bu yana hayatını kaybeden gösterici sayısı dörde yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırılan ve hakkındaki suçlamaları kabu eden eski avukatı  Michael Cohen hakkında açıklamalarda bulundu. Trump,  “Ben asla Michael Cohen’den yasaları çiğnemesini istemedim. Avukat olan o ve hukuku bilmesi gereken kişi kendisidir. Eğer bir yanlış yapıldıysa, bu avukatın sorumluluğu” idedi.

14 Aralık 2018

Kosova Meclisi, Kosova ordusu kurulmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Böylece, Kosova 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk defa ordu kurma kararını almış oldu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada Kosova ordusunun kurulması kararını eleştirdi. Stoltenberg, bu karardan üzüntü duyduğunu ve bu kararın zamanlamasının yanlış olduğunu ifade etti.

Ford firması, Fransa’nın Blanquefort şehrinde bulunan fabrikasında Ağustos 2019’dan itibaren geçerli olacak şekilde üretimi durdurma kararı aldı. Daha önce Ford’a istihdam korunması amacıyla bir teklif sunan Fransa Maliye Bakanlığı ise Ford’un kararını “ihanet” olarak nitelendirdi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde bir pazar yerine düzenlenen ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, saldırgan Cherif Chekatt polis ile girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Geçtiğimiz günlerde saldırı IŞİD tarafından üstlenilmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, başta Suriye’deki gelişmeler olmak üzere birçok konuyu ele aldı. Görüşme sırasında Suriye’de iki ülke arasında daha etkin bir koordinasyon sağlanması için mutabakata varıldığı belirtildi.

Türkiye’nin, Irak topraklarında düzenlenen hava saldırısının ardından bir açıklama yayımlayan Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ne yaşanan ihlallerle ilgili nota verdiğini açıkladı.

İngiltere ile yaşanan Brexit tartışmaları sonrasında, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde Brexit konusu ele alındı. Zirvenin sonuç bildirgesinde, üye devletlerin daha önce onay verdikleri ayrılık anlaşmasının arkasında durduğu belirtildi.

Brexit’in görüşüldüğü Avrupa Birliği liderler zirvesi sonrasında açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, görüşmelerden bir sonuç alınamadığının sinyallerini verdi. Juncker, “İngiliz dostlarımız bize ne istediklerini söylemeli. Kendimizi birçok zaman bulanık ve muğlak bir tartışmada buluyoruz” diye konuştu. Juncker, 19 Aralık’ta Brexit ile ilgili kapsamlı bir plan açıklayacak.

ABD ile ticaret gerilimi yaşayan Çin’de, Maliye Bakanlığı, ABD’den ithal edilen otomobil ve otomotiv sanayi parçalarından alınan ilave gümrük vergilerini 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere 3 ay süreyle askıya alacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB liderler zirvesi sonrasında yaptığı açıklamalarda, AB’nin yalan haberlerle mücadele kapsamında attığı adımlar hakkında bilgi verdi. Juncker,  Macaristan Başbakanı Viktor Orban gibi liderleri “yalan haberin kaynağı” olmakla suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD’nin almış olduğu ve ABD vatandaşların Tibet bölgesine girişine izin verilmemesi durumunda  Çin vatandaşlarının da ABD’ye girişlerine kısıtlama getirilmesini öngören tasarıya tepki gösterdi. Kang, ABD’yi Pekin’in iç işlerine müdahale etmekle suçladı.

15 Aralık 2018

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan protesto gösterileri bu hafta sonu da devam etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarının ardından protestolara katılımda bir düşüş olduğu gözlemlendi. Paris’te çıkan olaylarda en az 90 kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna bir operasyonun başlayacağını açıklamasının ardından bir uyarı de Avrupa Birliği’nden geldi. Brüksel’den yapılan açıklamada, Türkiye, IŞİD ile devam eden savaşı baltalayacak “tek taraflı” operasyonlardan uzak durmaya çağrıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna bir operasyonun başlayacağını açıklamasının ardından, ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamada, başta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olmak üzere Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Koalisyonu’na, operasyona katılmama çağrısı yapıldı.

ABD’de Trump kabinesinde bir değişiklik daha yaşanıyor. Başkan Donald Trump tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Ryan Zinke’nin 2018 sonu itibarıyla görevden ayrılacağı belirtildi.

Avustralya, Batı Kudüs’ü resmi olarak İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıkladı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison tarafından yapılan açıklamada, ilk aşamada İsrail’de bulunan büyükelçiliğin Kudüs’e taşınmayacağı belirtildi.

Mısır’ın kuzeydoğusunda, bir petrol kuyusunda yangın çıktı. Mısır kaynaklarına göre, çıkan yangın 12 saatten bu yana söndürülemedi.

Yemen İç Savaşı için büyük önem taşıyan “Yemen görüşmelerinde” tarafların Hudeyde kentinde ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varmasının üzerinden henüz bir gün geçmesine karşın bölgede ilk ihlal yaşandı. Hudeyde kentinde kısa süreli bir çatışma yaşandığı belirtildi.

18. Doha Forumu, Katar’da toplandı. Forum için Katar’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak birçok görüşme gerçekleştirdi. Katar’a yönelik yaptırımlarla ilgili konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin yaptırımın her türlüsüne karşı olduğunu söyledi. Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye’nin Cemal Kaşıkçı cinayetinin peşini bırakmayacağını belirtti.

Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna Hava Kuvvetlerine bağlı SU-27 tipi savaş uçağının düştüğü açıklandı. Yapılan ilk açıklamada, uçağın düşüş nedenine ilişkin bilgi verilmedi.

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Federal Bölge Yargıcı Reed O’Connor, ABD’de geçen yıl yapılan vergi kesintisinin, sigorta teminatı için cezayı ortadan kaldırarak  “Obamacare” olarak bilinen ACA sağlık sigortasının anayasal temeline darbe vurduğunu açıkladı. O’Connor, bu gerekçeyle Obamacare’in anayasal olarak geçersiz olduğuna hükmetti.

16 Aralık 2018

Polonya’nın Katowice kentinde 3 Aralık’tan beri devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, yayınlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesi için bir yol haritası niteliğinde olan Katowice Bildirgesi, 196 ülkenin oy birliğiyle kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılabilmesi için güvenilir bir soruşturmanın yürütülmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de demokratik ve güvenilir bir seçim yapılması halinde Devlet Başkanı Beşar Esad ile çalışmayı değerlendirebileceklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Fethullah Gülen’in iadesi konusunun üzerinde çalıştıklarını ilettiğini söyledi.

Rusya, Orta Menzilli Balistik Füze Anlaşması’nın devam ettirilmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na karar tasarısı sundu.

Çin, Afganistan ve Pakistan Dışişleri Bakanları Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir araya geldi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kabil’de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenen 18. Doha Forumu’nda konuşan Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği (BAE), Bahreyn ve Mısır ile Haziran 2017’den bu yana devam eden krizin aşılması için diyaloğa hazır olduklarını ifade etti.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da hükümetin Müslüman ve göçmen karşıtı politikaları ile çalışanların sosyal haklarını kısıtlayıcı politikaları protesto edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin kurulduğunu ilan etti.

Medyascope'a destek olun.

Sizleri iyi ve özgür gazeteciliğe destek olmaya çağırıyoruz.

Medyascope sizlerin sayesinde bağımsızlığını koruyor, sizlerin desteğiyle 50’den fazla çalışanı ile, Türkiye ve dünyada olup bitenleri sizlere aktarabiliyor. 

Bilgiye erişim ücretsiz olmalı. Bilgiye erişim eşit olmalı. Haberlerimiz herkese ulaşmalı. Bu yüzden bugün, Medyascope’a destek olmak için doğru zaman. İster az ister çok, her katkınız bizim için çok değerli. Bize destek olun, sizinle güçlenelim.

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus