Eşcinsel Yusuf Çelik’in Türkiye’den Kanada’ya uzanan varoluş mücadelesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kâhtalı Yusuf Çelik, cinsel kimliğinden dolayı 2009’da Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmış. Önce ABD’ye kardeşinin yanına gitmiş ama eşcinsel videoları izlediğini gören kardeşi, onu ölümle tehdit ederek evden atmış. İşte 31 yaşındaki Yusuf Çelik’in, Kâhta’dan Ottawa’ya uzanan varoluş mücadelesi.

Ottawa’da yaşayan 31 yaşındaki Yusuf Çelik, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde doğmuş ve hayatının ilk yirmi yılını kendini olduğu gibi kabul ettirebilme mücadelesiyle geçirmiş.

Çelik, gençken gizlice ablasının giysilerini giyerek komşu çocuğuyla “anne-baba” oyunu oynarmış ve hep “anne” olurmuş. İlk cinsel deneyimini 14 yaşında, akranı olan başka bir erkek çocukla yaşamış.

Bunların üzerine dindar ailesi onu medreseye göndermiş. Çelik, namus cinayetine kurban gitme korkusuyla 16 yaşındayken intihar girişiminde bulunmuş.

Yaptırdığı DNA testinde kökeninin yüzde 72 oranında Ermeni olduğunu öğrenen Çelik, İstanbul Üniversitesi’nde seramik ve cam sanatları okurken, bu sefer de Kürt olduğu için ayrımcılık görmeye başlamış.

2009’da Türkiye’yi terk ederek yeni bir hayata başlamak umuduyla erkek kardeşinin yanına, ABD’ye göç etmiş. İngilizcesini geliştirmek ve üniversite sınavlarına hazırlanmak için bir okula kaydolmuş, öğrencilik yıllarında siyasetle uğraşmış.

Kardeşten gelen ölüm tehdidi

Fakat Çelik henüz okulunu bitirmeden, kardeşi kendisinin eşcinsel internet sitelerine girdiğini fark etmiş. Bunun üzerine bir arkadaşına taşınan ve para karşılığında için bir otelde, yemek karşılığında ise bir Suriye lokantasında çalışmaya başlayan Çelik “Beni evden attı ve Türkiye’ye geri göndermekle tehdit etti” diyor.

Sonunda, tek odalı bir daire tutmaya ve Portland Devlet Üniversitesi’nde okumaya yetecek kadar para kazanmış. Portland’da Ortadoğu çalışmaları ve siyaset bilimi alanlarında lisans eğitimi almış. Ta İstanbul’daki zamanlarından beri toplumsal aktivizme yönelen Çelik, kardeşinin ölüm tehditlerine rağmen LGBTQ haklarına dair görüşlerini açıkça dillendirmiş.

Kanada’da yeni bir hayat

Çelik sonrasında, 2008’de İstanbul’da tanışıp arkadaş olduğu bir adamın yaşadığı Ottawa’ya taşınmış. İlk önce 2011’de üç aylığına arkadaşını ziyaret etmiş, takip eden yıl evlenmişler ve 2013’te Çelik resmen Kanada’ya göç etmiş (Çift kısa zaman önce boşanmış).

2016’da Çelik, Carleton Üniversitesi Norman Paterson Uluslararası İlişkiler Okulu’ndan master derecesi almış ve göçmenlere yönelik bir programda asistanlık yapmaya başlamış.

Geçtiğimiz yıl Irak’ta, merkezi ve bölgesel hükümetlerden yetkililerle görüşmek üzere seyahat etmeyi de içeren bir proje üzerine altı aylık bir anlaşma yapmış.

Geçen baharda Kanada vatandaşlığı alan ve Suriyeli mülteciler için bağış programlarında görev yapan Çelik, bu yıl Kanada Balıkçılık ve Okyanuslar İdaresi’nde politika ve araştırma analisti olarak çalışmaya başlayacak.

Hayat hikayesi göz önüne alındığında Çelik’in bir aktivist olması pek de şaşırtıcı değil. Bir Müslüman olarak, Kanada’nın -göçmen olsunlar ya da olmasınlar- LGBTQ haklarının savunulmasında daha fazla liderlik rolü alması gerektiğini söylüyor, özellikle de “dünyadaki en ezilen grup” olduğunu düşündüğü Müslüman geyler söz konusu olduğunda.

Müslüman geylere destek olmak, onların haklarını savunmak ve onlara güvenli yerler sağlamak için Müslüman Geyler Birliği adında bir örgüt kurmuş. Çelik övgüyle bahsettiği Kanada’nın “hem gey hem de Müslüman olarak gururla yaşayabildiği tek ülke” olduğunu söylüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus