Haftanın Gündemi: Uluslararası para ve sermaye piyasaları (7-11 Ocak 2019)

Bu hafta uluslararası para ve sermaye piyasaları bu gelişmeleri takip edecek:

Çin ile ABD arasında yürütülen ticaret müzakereleri pazartesi ve salı günleri gerçekleştirilecek görüşmelerle devam edecek.

Çin‘in aralık ayı enflasyon verisi perşembe günü açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda %0,3 yıllık bazda ise %2,1 olması bekleniyor (önceki: -%0,3; %2,2).

Türkiye’nin kasım ayı ödemeler dengesi verileri cuma günü açıklanacak (önceki: 2,7 milyar dolar cari fazla).

İngiltere’nin kasım ayı aylık büyüme verileri cuma günü açıklanacak. İngiliz ekonomisinin aylık bazda %0,1 yıllık bazda ise %1,3 büyümesi bekleniyor (önceki: %0,1; %1,5).

Euro bölgesi ülkelerinin kasım ayı işgücü verileri çarşamba günü açıklanacak. Bölge genelinde işsizlik oranının %8,1 olması bekleniyor (önceki: %8,1).

Avrupa Merkez Bankası’nın aralık ayında gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısına ilişkin tutanaklar perşembe günü kamuoyu ile paylaşılacak.

Almanya’nın aralık ayı ticaret verileri çarşamba günü açıklanacak. Alman ekonomisinin aralık ayında 18 milyar euro ticaret fazlası vermesi bekleniyor (önceki: 17,3 milyar euro).

Almanya’nın aralık ayı ödemeler dengesi verileri çarşamba günü açıklanacak. Ekonominin 25,5 milyar euro cari fazla vermesi bekleniyor (önceki: 15,9 milyar euro).

Fransa’nın ocak ayı tüketici güven endeksi verileri çarşamba günü açıklanacak. Endeksin 90 seviyesinde olması bekleniyor (önceki: 92).

Avustralya’nın aralık ayı ticaret verileri salı günü, NAB iş dünyası güven endeksi ise çarşamba günü açıklanacak (önceki: 3).

Rusya’nın aralık ayı enflasyon verisi perşembe günü açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda %0,7 yıllık bazda ise %4,2 olması bekleniyor (önceki:%0,5; %3,8).

Brezilya’nın aralık ayı enflasyon verisi cuma günü açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda -%0,1 yıllık bazda ise %4,19 olması bekleniyor (önceki: -%0,21; %4,05).

İtalya’nın kasım ayı  işgücü verileri çarşamba günü açıklanacak. İşsizlik oranının %10,1 olması bekleniyor (önceki: %10,6).

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) aralık ayı toplantı tutanakları çarşamba günü kamuoyuna açıklanacak.

FED Başkanı Jerome Powell perşembe günü açıklamalarda bulunacak.

ABD’nin aralık ayı enflasyon verileri cuma günü açıklanacak. Enflasyonun aylık bazda -%0,1 yıllık bazda ise %1,9 olması bekleniyor (önceki: %0; %2,2).

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar