AB’den Avrupa topraklarında suikast düzenlediği gerekçesiyle İran’a yaptırım

Avrupa Konseyi, bir grup İran gizli servisi ve devlet görevlisine Avrupa topraklarında İran rejim muhaliflerine karşı suikast planladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulamaya karar verdi.

Konseyden yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin AB topraklarında suikast düzenledikleri gerekçesiyle mal varlıklarının ve diğer finansal kaynaklarının dondurulmasına karar verildiği belirtildi.

Hollanda ve Danimarka’dan suikastlarda İran bağlantısı iddiası

Hollandalı yetkililer, 2015 ve 2017’de ülkelerinde İran vatandaşlarının uğradığı suikastlarda Tahran bağlantısı olduğuna dair güçlü ipuçları olduğu açıklamıştı. İran’a karşı Avrupa Konseyi’nce alınan yaptırım kararının Hollanda’nın tavsiyesi üzerine alındığı belirtildi.  

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen de yaptığı açıklamada, “Avrupa dış politikası için önemli bir zafer. Bu gibi davranışların Avrupa’da kabul edilmeyeceğini göstermek için çok güçlü bir karar” dedi.

Yaptırımların hedefindeki İran ise Hollanda, Danimarka ve Fransa’yı Halkın Mücahitleri’ne, El Ahvaziye örgütü ve diğer silahlı muhalif oluşumlara destek vermek ve himaye etmekle suçluyor.

İran: “Avrupa vatandaşlarımızı öldüren teröristleri himaye ediyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Danimarka, Hollanda ve Fransa’nın “12 bin İranlıyı öldüren ve Saddam’ın Irak Kürtlerine karşı işlediği suçlara ortak olan” Halkın Mücahitleri Örgütü ile “masum İranlıları öldüren Avrupa’daki diğer teröristlere ev sahipliği yaptığını” ileri sürdü. Zarif, “İran’ı suçlamak, Avrupa’yı teröristleri barındırma sorumluluğundan kurtarmayacaktır” dedi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar