İran Dışişleri Bakanı Zarif’in danışmanının tecavüzüne uğradığını ileri süren kadının şüpheli ölümü

Geçtiğimiz gün İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinin Malkan şehrinde 28 yaşındaki bir kadının ölü bulunması farklı medya mecraları ve sosyal medyada kendine geniş bir yer buldu ve gündem oldu.

Genç kadın, İran Meclisi’ne yönelik haberleri takip edenler için tanıdık bir simaydı. Çünkü Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in danışmanı da olan bir milletvekili ve komisyon başkanını kendisine cinsel tacizde bulmakla suçluyordu.

Zehra Navidpour, daha önce yayınladığı videolarda ve katıldığı yerel televizyon kanallarında, eski bir Devrim Muhafızı da olan milletvekili Selman Hüdadadi’den iş istemeye gittiğinde kendisinin tecavüzüne uğradığını iddia ediyordu.

Savcılığın genç kadının ölümünü “intihar” olarak kayıtlara geçirip otopsinin devam ettiğini açıklamasına rağmen, pek çok medya organında genç kadının öldürülmüş olma ihtimali tartışılmaya devam ediyor. Beş dönemdir milletvekili olan Hüdadadi’nin eski bir asker ve istihbaratçı olması da iddiaları güçlendiriyor. Öte yandan Hüdadadi halen İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in danışmanı olarak görev yapmaya devam ediyor.

Maktul Zehra Navidpour, daha önce Tahran mahkemesine el yazısıyla verdiği dilekçede, tehdit edildiğini, can güvenliğinin olmadığını ve mahkemenin hayati emniyetini sağlamak için resmi girişimde bulunmasını talep etmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar