Cumhuriyetçi Senatör Graham’dan, Trump’a hükümeti geçici olarak geri açma çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump’a yakın isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Meksika sınırına yapılması planlanan duvara ayrılacak ödenekle ilgili olarak Demokratlar ile görüşmelerin devam edebilmesi için federal hükümetin geçici bir süreyle geri açılması gerektiğini söyledi. Trump ise Louisiana gezisi için Beyaz Saray’dan ayrılırken basına, Graham’ın üç haftalığına hükümeti geri açma teklifini kabul etmediğini açıkladı.  

ABD Senatosu Yargı Komitesi Başkanı Lindsey Graham, Fox News’a konuştu. Lindsey pazar günü Başkan Trump ile görüştüğünü ve kendisini, Demokratlar’la görüşmelerin devam edebilmesi için kısa süreliğine hükümeti geri açmaya çağırdığını söyledi.Cumhuriyetçi senatör, eğer bu sürede anlaşmaya varılamazsa Trump’ın “fişi çekebileceğini” yani ulusal acil durum ilan ederek Kongre’yi saf dışı bırakabileceğini de belirtti.  

Graham, “Yasama seçeneğinden vazgeçilmeden -ki neredeyse oradayız diye düşünüyorum- hükümeti kısa bir süre için açmaya çağırıyorum, eğer fişi çıkarmadan önce anlaşmaya varabilirsek üç hafta için örneğin” dedi. 

Lindsey ayrıca konuyla ilgili Trump’ın kendisine “Önce anlaşmayı yapalım, sonra hükümeti geri açalım” dediğini aktardı.  

Taraflar anlaşmaya yakın mı? 

En uzun hükümet kapamanın 24. gününe girilirken, ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu kazanan Demokratlar duvar için Trump’ın istediği 5,6 milyar dolarlık bütçeyi onaylamamakta direniyor. Geri adım atmayan Trump ise gerekirse ulusal acil durum ilan ederek duvarı yaptıracağını söylüyor.  

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ile Oval Ofisteki görüşmelerden sonuç alınamamıştı. Hatta Trump görüşmelerden sonra twitter hesabından, sonuç alınamamasıyla ilgili Demokratlar’ı suçlamış ve “Ağlak Chuck” diyerek Demokrat lideri tiye almıştı.  

Bazı Demokratlar ise bu hafta sonu için Porto Riko’ya gitmiş ve ağır hava koşulları yüzünden Washington’a geri dönememişlerdi. Bunun üzerine Trump, Demokratlar’ın eğlenmekle meşgul olduğunu söyleyerek, hükümetin kapanması sonucu maaşlarını alamayan 800 bin federal hükümet çalışanına Demokratları hedef göstermişti.

Demokratlar ise, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin hafta sonu boyunca Washington’da olduğunu ve başkentte çalıştığını söyleyerek suçlamaları reddetti. 

Hükümetin kapanmasının etkileri neler? 

Washington Post-ABC News anketine göre, Amerikalıların yüzde 55’i kapama için Trump’ı ve partisini suçlu buluyor. Ankete yanıt verenlerin yüzde 29’u Demokratlar, yüzde 9’u ise iki partiyi birden kapamadan sorumlu tutuyor.  

800 bin federal hükümet çalışanı ise 12 Ocak’ta ilk maaş kesintilerini yaşadı. Güvenlik standartlarının düşmesi ve pek çok devlet programının askıya alınması da memnuniyetsizliği büyütüyor. 

Trump’ın ulusal acil durum ilan etme yetkisiyle ilgili hukuki tartışmalar devam ederken, hükümet kapamanın ne zaman sona ereceği, maaşların ne zaman verileceği belirsizliğini koruyor. Başkanın ulusal acil durum ilan etmesi halinde neler olacağıysa öngörülemiyor. Trump bütün bu belirsizliğe rağmen sosyal medya üzerinden Demokratları suçlamaya ve duvar için ödeneği onaylamalarını istemeye devam ediyor.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar