Avrupa Komisyonu MasterCard’a 570 milyon euroluk para cezası kesti

Avrupa Komisyonu, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle MasterCard’a 570 milyon euro tutarında para cezası kesti. Komisyon’un 6 yıldır sürdürdüğü soruşturmanın ardından MasterCard’ın Avrupa Birliği ülkelerinde anti-tröst uygulamasını ihlal ettiği tespit edildi.

New York Times’ın haberine göre Komisyon, MasterCard’ın ödemeleri işleme alırken tüccarları sadece kendi ülkelerindeki bankaları kullanmaya zorladığını, bunun da diğer Avrupa ülkelerindeki bankalarla daha düşük ücretlerle çalışmalarını engellediğini belirtti.

Komisyon, MasterCard’ın soruşturma boyunca işbirliği yaptığını ve verilen cezada bu nedenle yüzde 10’luk bir indirime gidildiğini açıklamıştı. MasterCard yetkilileri ise verilen cezaya itiraz etmeyeceklerini ve bahsedilen uygulamadan yaklaşık 2 yıl önce vazgeçtiklerini söyledi.

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu üyesi Margrethe Vestager, “MasterCard’ın kurallları, satıcıların diğer üye ülkelerde bankaların sunduğu daha ucuz kart ödemesi ücretlerini araştırmasını önleyerek, kart ödemesi maliyetini yapay bir şekilde artırdı. Bu nedenle, AB’deki satıcılar ve tüketiciler zarar gördü” açıklamasında bulundu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar