Anayasa Mahkemesi, hasta tutuklunun başvurusunu ölümünden 9 ay sonra “dayanaksız” buldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Anayasa Mahkemesi, hakkında “cezaevinde kalamaz” raporu bulunmasına ve yüzde 96 oranında engelli olmasına karşın tahliye edilmeyen ve dokuz ay önce yaşamını yitiren Celal Şeker ile ilgili karar verdi. Mahkeme, Şeker’in başvurusunu “dayanaksız” bularak kabul etmedi ve tahliye talebini reddetti. Yargılama giderlerini de Şeker ödeyecek.

Hasta tutuklu Cemal Şeker, 2014’te Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluyken sağlık sorunları nedeniyle hastaneye sevk edilmek için başvuruda bulunmuştu. Bunun üzerine Muş Devlet Hastanesi, Şeker’in yüzde 96 engelli olduğunu, böbrek ve kalp yetmezliği nedeniyle hayati riskini bulunduğunu belirtti. Bu rapordan üç yıl sonra Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi de aynı yönde rapor verdi. Adli Tıp Kurumu ise bu raporların aksine Şeker’in hayatını tek başına idame ettirebileceği ve cezaevinde kalmasında risk bulunmadığı yönünde rapor hazırladı.

Şeker’in cezasının infazının ertelenmesi istemi de 2017’de Diyarbakır İnfaz Hakimliği ve Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Şeker, bu işlemlerin ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. Şeker, 19 Ocak 2018’de Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluyken kalp krizi geçirdi ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun bakımda tutulan Şeker, 3 Şubat 2018’de yaşamını yitirdi.

AYM, 24 Aralık 2018’de verdiği kararda devletin yükümlülükleri kapsamında bir ihlalin olmadığını savundu.

Konuyu insan hakları aktivisti ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu değerlendirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus