Fransa, Suriye’deki Fransız kökenli cihadcıların Kürtler tarafından salıverildiğini duyurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Le Monde gazetesinin haberine göre; Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet, Suriye’deki Kürtlerin Fransız kökenli cihadcıları serbest bıraktığını ve Bakanlığın konuya dair “pek çok seçenek” üzerinde çalıştığını belirtti.  

Fransız makamlarını meşgul eden gelişme, 31 Ocak 2019 Perşembe günü, Adalet Bakanı Nicole Belloubet’nin RTL’ye yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Buna göre, 2019’da “otuz kadar” cihadcı serbest bırakıldı. Fransız Bakan, cihadcıların Suriye’den dönüşüne dair “Tutukluların kontrolüne ve Fransa’ya geri dönmelerine karar verdik” derken; yetkili makamların “pek çok seçenek” üzerinde çalıştığını ifade etti. Bakan Belloubet “Kartları yeniden dağıtan bu durum, Amerikan güçlerinin bölgeden çekilmesine bağlı olarak gelişti. Biz de kendimizi, şüphesiz, Kuzey Suriye’de bulunan Fransızların geri dönüşüne hazırlıyoruz” dedi. 

“Tutukluların yüzde 75’i 7 yaşın altında”

Belloubet, Fransa’ya dönecek yetişkinlerin mutlaka yargılanacaklarını belirtirken, Suriye Kürtlerinin tutukladığı cihadcıların çoğunun çocuk olduğunu söyledi. “Tutukluların yüzde 75’inin 7 yaş altında olduğunu düşünüyoruz” diyen Bellobet, tam olarak kaç kişinin söz konusu olduğunu söylemedi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe ise dönecek kişilerin yargılanıp en ağır şekilde ceza alacaklarını belirtti. 


Öte yandan Fransız sağı ve aşırı sağından, cihadcıların muhtemel dönüşüne karşı sesler yükseliyor. Buna rağmen Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian, cihadcıların çocuklarının Uluslararası Kızıl Haç Örgütü ile bağıntılı ve Fransız adlî makamlarının kontrolünde özel muamaleye” tabi olabileceklerini ifade etti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus