Mısır’a iade edilen İhvan üyesinin fotoğrafını çektiği için tutuklandı; tepkiler üzerine tahliye edildi

Türkiye tarafından Mısır’a iade edilen İhvan mensubu Muhammed Abdulhafız Hüseyin’in uçakta elleri arkadan kelepçeli fotoğrafını çektiği iddiasıyla tutuklanan havalimanı temizlik işçisi Muhammed Emin Çelik, tahliye edildi. Çelik, fotoğrafı çekip Haksöz Haber’e gönderdiği için “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla tutuklanmıştı. Çelik’in tutuklanmasının ardından sosyal medyada #BenÇektim etiketiyle kampanya başlatılmıştı.

Müslüman Kardeşler üyesi olduğu iddia edilen Muhammed Abdulhafız Hüseyin, Mısır’da IŞİD’in üstlendiği Mısır Savcısı Hişam Bereket’e yönelik suikastın baş sorumlusu olarak yargılandı ve idama mahkûm edildi. Yargılamanın adil olmadığı, IŞİD’in üstlendiği saldırının Müslüman Kardeşler’e mal edildiği öne sürülürken, Hüseyin, 16 Ocak’ta Somali üzerinden Türkiye’ye gelip siyasi sığınma talep etti Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınan Hüseyin hakkında 18 Ocak’ta Mısır’a iade edilmesi kararı çıktı.

Hüseyin’in idam cezasına çarptırıldığı Mısır’a iadesi ve elleri kelepçeli haldeki fotoğrafı kamuoyunda infiale sebep oldu. Tepkiler üzerine İstanbul Valiliği, iade işleminin incelenmesi ve soruşturulması için komisyon oluşturulduğunu, 8 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Valilikten yapılan yazılı açıklama şöyleydi:

“Mısır uyruklu Mohamed Abdelhafız Ahmed Hussein adlı yabancı uyruklu şahsın ülkesine gönderilmesi işleminin incelenmesi ve soruşturulması için, Valiliğimizce Vali Yardımcısı başkanlığında bir komisyon görevlendirilmiştir. Yürütülecek inceleme ve soruşturmanın selameti bakımından görevli soruşturmacı teklifi uyarınca; Valilik Makamının onayı ile Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü Pasaport Kontrol Büro Amirliği’nde görevli 8 polis memuru görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar