Temelli: “Bütçeyi savaşa değil, halkın ihtiyaçlarına ayırsaydınız bunlar yaşanmayacaktı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin olağan grup toplantısında konuştu. Temelli’nin konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Bütün kelimelerinin ardında kan var”

“Erdoğan bugünlerde patlıcana taktı kafayı. Bir merminin kaç lira olduğunu halka soruyor. Koca İstanbul’da 50 noktada tanzim satışı, yandaş medya ile beraber büyük bir algı operasyonu yapıyor. Üreticiyi kendisi bitirmemiş gibi halciyi, esnafı düşman ilan ediyor. Siz bütçeyi yıllardır savaşa değil de halkın ihtiyaçlarına ayırsaydınız bunlar yaşanmayacaktı. Ziraat Bankası kredilerini çiftçinin yararına kullanma imkanı yaratsaydınız bu tarım terörü yaşanmayacaktı. Cemal Süreya’nın bir sözü var, ‘Kan var bütün kelimelerin ardında…’ Evet, bunların bütün kelimelerinin ardında kan var. Domatesin, biberin fiyatı bile asgari ücretle değil, kurşunun fiyatıyla açıklanıyor. Sayın Erdoğan, biz kurşunun, merminin fiyatını bilmiyoruz, bizim gözümüz savaşta değil, kimsenin toprağında canında değil. Biz hakça, adaletçe paylaşımdan yanayız.”

“Devlet et mi üretir, süt mü üretir!” derken bugün göz boyamak için tanzim satışları yapıyor”

“Memleketin en iyi fabrikalarını satıp, tarım arazilerini talan ettiler. Et-Balık kurumunu satarken ‘Devlet et mi üretir, süt mü üretir!’ derken, bugün göz boyamak için tanzim satışları yapıyor. Sivas’ta iş isteyen, iş güvenliği isteyen işçiyi hain ilan ediyor Erdoğan. Emekliliği gelmiş yaşa takılanlar haklarını istiyor. İşsizler, işsizlik fonundan doğan haklarını istiyor. Dün çıkmış, ‘Nitelikli işgücü yok piyasada’ diyor, halbuki veriler tam tersini söylüyor. AKP Genel Başkanının, halkın sorunları ile bağlantısı kesilmiştir. Artık kısa çöpün uzun çöpten hakkını alma zamanı yaklaştı, 31 Mart’ta bunu gerçekleştireceğiz.

Bu yerel seçimler daha önceki yerel seçimlerden farklıdır. 1 Nisan itibariyle ya bu faşist blok yerle bir olacak ya daha da güçlenecek. Hiç kimse 31 Mart’ı sadece yerel seçim olarak görme yanılgısına düşmemelidir. Unutmayın ki faşizmi ancak cesur ve halkını seven insanlar durdurabilir, biz de öyle yapacağız.”

“AKP’nin barış konusunda yaptığı tek hamle imar barışıdır”

“AKP’nin barış konusunda yaptığı tek hamle imar barışıdır. Beklediklerinin çok altında bir ekonomik getiriye ulaştılar ama beklemedikleri bir felakete yol açıyorlar. Kartal’da bina çöktü, yurttaşlarımız hayatını kaybetti. İmar barışı, belki de bunun gibi pek çok olay yaşanmasına sebep olacak. Bütün kentleri beton cehennemine çevirdiler.Türkiye’de 10 tane termik santral ömrünü tamamlamış, kapatılması gerekiyor. Ömrünü tamamlamasa bile bu termik santraller doğaya zararlı. Bunların umurunda olan tek şey iktidarlarıdır.

Bütün bu yaşananlar ışığında AKP-MHP blokunu durdurma zamanı gelmiştir. Gerçek barışın ülke ekonomisine getireceği büyük yararı biliyoruz. Öncelikli olarak iç barışın sağlanması acil bir ihtiyaçtır. Barışın maliyetsiz olduğunu, savaşın ise yıkım olduğunu tekrar ifade ediyoruz. Tüm kayyımları faşizmin çöplüğüne süpürüp atacağız. YSK hangi mühendisliği yaparsa yapsın, her yerde biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus