Emek Haberleri (41): Beşiktaş Belediyesi ve Kartonsan’da grev, alacaklarını isteyen tekstil işçileri, DİSK 52 yaşında

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

DİSK 52 yaşında

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kuruluşunun 52. yıldönümünü Saraçhane Parkında gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla kutladı. DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, DİSK eski genel başkanları, üye işçilerin katıldığı basın açıklamasında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı.

1961’de sendika, toplu sözleşme ve grev hakkını için gerçekleştirilen Saraçhane Mitingi’nin, işçi sınıfı hareketi tarihinde önemli bir yeri olduğunu, hatırlatan Çerkezoğlu, “DİSK 50 yılı aşkın bir süredir, emeğin hakları için, işçi sınıfının ekonomik, sosyal ve sendikal hakları için mücadele etmektedir” dedi. 

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından sahneye DİSK Korosu çıktı.  

Güçbirliği Tekstil işçileri alacaklarını istiyor

İşten çıkarılan Güçbirliği Tekstil işçileri, düzenledikleri basın açıklamasıyla geriye dönük maaş ve kıdem tazminatlarını istediler. 

İzmir’de kurulu bulunan ve Mayıs 2016’da ekonomik sebeplerle kapatılan Güçbirliği Holding’e ait iplik üretimi fabrikasında çalışan işçiler alacakları için Kemal Zorlu’ya ait Güçbirliği Holding’in Konak’taki binaları önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Teksif Sendikası İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy okudu. Aksoy, bugüne kadar sendika tarafından yapılan görüşme taleplerinin olumsuz sonuçlandığını belirtti. Fabrikanın çeşitli bankalara borcu nedeniyle hacizli durumda olmasının işçilerin alacaklarında önlerini tıkadığını söyleyen Aksoy açıklamaya şu şekilde devam etti: “30 Mayıs 2016 tarihinde hiçbir gerekçe gösterilmeden işten ayrılmak zorunda bırakıldık. Üç yıla yakın bir zamandır bize herhangi bir açıklama yapılmadı. Yasal yollara başvurduk yine de karşımızda bir muhatap bulamadık. Bu zaman zarfında iş bulan da oldu bulamayan da. Ortalama aileler ile beraber 600 kişi bu mağduriyet yaşıyoruz”.

Mephisto işçileri eyleme devam ediyor

Beşiktaş Mephisto Kitabevi’nde  işten çıkarılan işçilerin mağaza önündeki eylemleri devam ediyor. 

Mağaza önünde 16.00-20.00 saatleri arasında bekleyişlerini sürdüren iki Mephisto çalışanı, taleplerinin kabul edilmesi ve işlerine geri dönmek için mücadeleye devam edecekler. 

Kartonsan işçileri grev kararı aldı

Kartonsan ile Selüloz İş Sendikası arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmeleri olumsuz sonuçlandı ve grev kararı alındı. 

Sözleşmedeki anlaşmazlık ücret ile ilgili maddelerde yaşandı. Grev kararı 12 Şubat günü fabrika kapısına asıldı. Sendika ile işveren arasında anlaşma sağlanamaması halinde grev kararı 8 Mart Cuma günü uygulamaya konulacak.

Beşiktaş Belediyesi’ne grev kararı asıldı

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi belediye işçileri, Beşiktaş Belediyesi Personel Hizmetleri A.Ş.’nin kapısına grev kararı astı. 

Sabah saatlerinde Levent Birlik Parkı’nda toplanan belediye işçileri Nispetiye Caddesi’ndeki Beşiktaş Belediyesi’ne yürüdü. İşçiler yürüyüş sırasında “İş, adalet, özgürlük!”, “Toplu sözleşme hakkımız engellenemez!” ve “İşçi hakları kutsaldır!” sloganlarını attı.

Belediye binası önünde açıklama yapan Genel-İş 1 No’lu Şube Sekreteri Taner Yayla, toplu sözleşme masasına oturmak istediklerini ama bunun gerçekleşmediğini belirterek “2019 yılındaki asgari ücret farkının işçilere yansıtılması, çalışma süresinin 40 saat ile sınırlandırılması, ücretlere dayalı şartların yerine getirilerek yüzde 4’e mahkum edilmemesini talep ediyoruz. Bu zaten yasal hakkımız. 40 günlük süreleri var eğer bu süre içerisinde toplu sözleşme masasına oturulmazsa grev hakkımızı kullanacağız” dedi.

Açıklamanın ardından grev kararı asıldı.

Özgül Nakış işçilerinden eylem

Sendikalı oldukları için işten atılan Özgül Nakış işçileri işyeri önünde basın açıklaması yaptı. İstanbul Kocasinan’daki Özgül Nakış önünde yapılan açıklamayı Deriteks Avrupa Yakası Temsilcisi Veysel Arslan okudu. 

İşçilerin çalışma şartlarının insani olmadığını söyleyen Arslan, “12 saat çalışan ve ücretlerine zam isteyen nakış işçileri, işverenin asgari ücrete yapılan zammın yarısını teklif etmesi üzerine, düşük zam dayatmasına ve fazla mesai ücretlerinin ödenmemesine karşı iş bırakarak tepkilerini göstermiş, insana yaraşır iş ve insanca yaşayacak ücret talep etmişlerdir. 25’e yakın çalışanı bulunan Özgül Nakış’ta 12 makineci ve 2 vardiya sorumlusu arkadaşımız iş bırakmış, günlük 12 saat çalışmış, günün 8 saatlik çalışma süresi sonrası fazla mesai olarak hesaplanması gerekirken maaş karşılığında çalıştırılmış, geceleri 7,5 saat olması gereken çalışma yasası ihlal edilmiştir. Yaşanan bu ihlaller yetmezmiş gibi haklarını arayan işçi kardeşlerimize kapı gösterilmiştir” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus