Rusya, Afganistan’dan çıkışının 30. yılında bunu bir başarı hikayesi olarak mı sunuyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Washington Post’ta yer alan Amie-Ferris Rotman imzalı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Afganistan’dan çıkışının 30. yılında bunu Rus toplumuna bir başarı hikayesi olarak anlatmaya hazırlanıyor. 30 yıl önce Kremlin yönetimi Afganistan savaşının bir hata olduğunu düşünüyordu. Rusya politikalarını değiştirirken, tarihini de mi değiştiriyor? Haberin özetini paylaşıyoruz:

Rusya’nın Afganistan’dan 1989’un Şubat ayında çekilmesinin Kremlin için bazı sonuçları oldu. Rusya’nın 1989’da Afganistan’dan çekilmesinin sebebi ABD destekli Afgan mücahitlerdi. Soğuk Savaş’ın önemli bir anıydı. Zaten iki yıl sonra Sovyetler Birliği çöktü. Hemen ardından, Doğu Avrupa’da demokrasi yanlısı hareketler ortaya çıktı.

Kremlin yönetimi 1989 yılında Afgan savaşını ‘siyasal bir hata’ olarak nitelemişti. Ancak şimdi, Rus yasa yapıcılar (parlamento) Putin’in desteğiyle bu konudaki tavırlarını 180 derece değiştirmeye hazırlanıyorlar.

15 Şubat Cuma günü yani Rusya’nın Afganistan’dan çekilişinin 30. yıldönümünde Rus parlamentosu savaşın ne kadar haklı olduğu yönünde bir görüş bildirecek. Aynı anda, Putin Kremlin’de bir seremoni gerçekleştirecek.

Daha önce de pek çok ülke ve devlet tarih ile ilgili yeniden yorumlamalara ve değerlendirmelere gitti. Ancak Rusya’nın şu an Afganistan savaşı ile ilgili yaptığı en sistematik tarihsel bakış değişikliği. Tüm bunlar Putin’in yeni bir tarih anlayışı örmesi ile ilgili. Afgan savaşı ile ilgili yapılan tarihsel pozisyon değişikliği de bunun bir parçası.

Bunun zamanlaması da son derece önemli. Rusya, Afganistan’da yeniden güç kazanmaya başladı. Son olarak Taliban ve Afgan siyasal yönetimi ile Rus yetkililer iki büyük toplantı düzenlediler ve sürmekte olan sorunların çözümü için görüşlerini sundular.

Rusya son yıllarda değişen politikalarını yeni bir tarih perspektifine oturtmaya çalışıyor ve bu adımlar daha devam edeceğe benziyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus