Şizofreni, depresyon ve Alzheimer’a karşı yeni ilaç: Çare olabilir mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The Guardian’ın haberine göre, Toronto’da çalışan araştırmacılar yeni bir ilaç geliştirdi. Bu yeni ilaç özellikle yaşlılardaki hafıza kaybının giderilmesine yönelik olmakla birlikte şizofreni, depresyon ve Alzheimer’a karşı da etkili olabilir.

Henüz test aşamasındaki bu ilaçla birlikte özellikle yaşlılarda daha sık görülen hafıza kaybı, karar almakta zorlanma hali ve diğer akli sorunlar için bir tedavi ihtimali doğuyor. Söz konusu ilacın piyasaya sürülmesine ise insanlar üzerinde yapılan testler başarılı olursa iki yıl içinde başlanacak.

55 yaş üstü kişiler için hap halinde piyasaya sürülecek olan ilaçtan günde bir adet alınabilecek. Şu ana kadar yapılan deneylerde ilacın kullanımının güvenli olduğu ve hafıza kaybını engellediği görülüyor.

Bilim insanları bu ilaçları şu ana kadar hayvanlar üzerinde denedi ve başarılı sonuçlar elde etti. Buna göre, ilacın denendiği yaşlı hayvanlarda, yaklaşık yarım saat içinde hafıza ve anı yetenekleri çok daha iyi bir şekilde çalışmaya başladı. İki aylık ilaç yüklemesinden sonra ise, daha önce küçülen beyin hücreleri yeniden büyümeye başladı.

Araştırmayı yürüten ve ilacı geliştirenlerden biri olan Etienne Sibille bu ilacın sadece hafıza kaybına yönelik değil aynı zamanda şizofreni, depresyon ve Alzheimer’a yönelik de bir tedavi ihtimali yarattığını belirtti. Sibille, insanlar üzerinde yapılan testler de başarılı olursa ilacın 55 ve 60 yaş üstündeki kişilerin faydalanabileceği bir ilaç olduğunun altını çizdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus