İsviçreli aktör Bruno Ganz 77 yaşında hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

2004 yılında Hitler’i canlandırdığı Downfall (Çöküş) filmiyle dünya çapındaki ününü perçinleyen İsviçreli aktör Bruno Ganz, cuma akşamı Zürih’teki evinde hayatını kaybetti. 77 yaşındaki oyuncu kolon kanseriyle mücadele ediyordu.

Ganz tiyatro oyunculuğunun yanı sıra, Werner Herzog’un Nosferatu: Phantom der Nacht (Vampir Nosferatu, 1979) filminde vampir, Wim Wenders’in Der Himmel über Berlin (Berlin Üzerindeki Gökyüzü, 1987) ve onun devamı olan In weiter Ferne, so nah! (Ne Kadar Uzak, O Kadar Yakın! 1993) filmlerinde melek rollerini üstlenmişti.

Bruno Ganz, “Çöküş”te Hitler’i canlandırmıştı.

Hitler rolü için dört ay hazırlandı

Ganz, 2005 yılında Guardian gazetesine, Hitler rolü için dört ay hazırlandığını; bu sürede tarihi kayıtları inceleyip parkinson hastalarını gözlemlediğini anlatmıştı. Ganz ününü perçinlemesini sağlayan rol için şöyle demişti: “Yine de Hitler’i anlayabildiğimi söyleyemem. Öyle ki sığınakta onunla beraber bulunan tanıklar da onu tasvir etmekte zorlanıyorlar.”

Bruno Ganz tür sinemasının da aranan isimlerindendi. Wim Wenders’in The American Friend (Amerikalı Arkadaş-1977) adlı polisiyesi, Franklin J. Schaffner’ın The Boys from Brazil (Brezilyalı Çocuklar-1978) adlı, Sir Laurence Olivier ile oynadığı bilim kurgu filmi ilk akla gelenler. Ganz’ın son filmi ise Lars von Trier’in 2018’de çektiği The House that Jack Built (Jack’in Yaptığı Ev) oldu.

Vampir Nosferatu

Ganz, Almanca konuşan en yetkin erkek oyuncuya verilen “Iffland-Ring” adlı yüzüğün sahibiydi. Kendisinden sonra yüzüğü kimin taşımasını istediği henüz belli değil.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus