Büyük beyaz köpekbalıklarının DNA’sında saklı kanser karşıtı özellik

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Independent’ın haberine göre, büyük beyaz köpekbalıklarının DNA’sında kanseri iyileştirebilecek bir genetik saklı olabilir ve bilim insanları bunu bulmak için çalışıyor. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Mahmood Shivji, köpekbalıklarından öğrenilecek çok şey olduğunun altını çiziyor.

Uluslararası bir araştırma ekibi ilk kez beyaz köpekbalıklarının tam genom (tüm genleri) listesini çıkardı ve bu genlerin özel olarak ne işe yaradığını Proceedings of the National Academy of Science’ta pazartesi günü yayınladı.

16 milyon yıllık evrim tarihi bulunan köpekbalıklarının genomlarının ne işe yaradığını bulmak aynı zamanda bu canlıların kötücül mutasyonlardan nasıl kurtulduklarını da gösterebilir. Kötücül mutasyon ile kastedilen ise hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesi ve canlı genetiğinde istikrarsızlık oluşturması. Dr. Shivji büyük beyaz köpekbalıklarında genom istikrarsızlığına karşı bazı akıllı stratejilerin bir savunma mekanizması olarak oluştuğunu söylüyor.

Dr. Shivji bu hayvanlardan öğrenilecek çok şey olduğunu ve söz konusu öğrenilecek bilginin insanlarda kansere karşı savaşta ve yaşla birlikte gelen ilerleyen hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayabileceğini düşünüyor.

Normalde bir insan ne kadar iriyse onun daha çok hücresi olduğundan ötürü daha çok kanser riski taşıdığı düşünülmekteydi. Ancak balinalar ya da köpekbalıkları ne kadar büyük olursa olsun bu prensip onlar için işlemiyor. Öyleyse genetiklerinde saklı bir kanser karşıtı davranış ve kod olabilir. Bilim insanları bunu bulmak için çalışıyor. Kanserli hücrelere karşı genetik strateji geliştirmelerinin yanında, köpekbalıklarının genetiğinde yaraları hızlıca iyileştiren özellikler de bulunuyor. Bilim insanları bunun genetik sırrını çözmenin de peşinde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus