TÜİK, tüketici güven endeksi verilerini açıkladı: Tüketicideki güvensizlik sürüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen “tüketici eğilim anketi” sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %0,7 oranında azaldı. Ocak ayında 58,2 olan endeks Şubat ayında 57,8 oldu. 100 üzerinden hesaplanan bu veri, tüketicinin güvensizlik içinde olduğunu gösteriyor. 

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 75,2

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksinde de gerileme söz konusu. Endeks değeri Ocak ayında 77,1 iken, Şubat ayında %2,4 oranında azalarak 75,2 oldu. Tüketici maddi durumunda bir iyileşme olmasını beklemiyor.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 75

Tüketici, genel ekonomik durum hakkında da umutsuz. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ocak ayında 76,5 iken, Şubat ayında %2 oranında azalarak 75 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 59

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi de Ocak ayında 60,9 iken Şubat ayında %3,1 oranında azalarak 59 oldu. Tüketici işsizliğin artacağına inanıyor.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 22

Endekste artan tek değer “tasarruf etme ihtimali”ne ilişkin. Her ne kadar bu değer 22 ile çok çok düşük bir seviyede olsa da, yani tüketici gelecek 12 ayda neredeyse hiç tasarruf edemeyeceğini düşünse de bu alanda Ocak ayına göre bir miktar daha iyimser; Ocak ayında 18,3 olan endeks Şubat ayında 22 oldu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus