Gazeteci Pelin Ünker’e Berat ve Serhat Albayrak tarafından açılan Paradise Papers davası ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Pelin Ünker’in Paradise Papers yazı dizisi nedeniyle yargılandığı dava 28 Mart’a ertelendi. Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde Malta’da kurulan off-shore şirketlerle ilgili haberi nedeniyle açılan davada Ünker’e esas hakkındaki savunması için süre verildi. 

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya Pelin Ünker ile avukatları Tora Pekin ve Abbas Yalçın katıldı. Şikayetçi Albayraklar ve Ahmet Çalık’ın avukatları da salondaydı. Duruşmayı çok sayıda gazeteci takip etti. Hâkim Nursel Bedir, duruşmada ilk olarak Ünker’e suçlamaya karşı savunmasını sordu. Ünker, şunları söyledi:

“Paradise Papers dünyada çok sayıda ülkede yayımlandı. 47 ülkeden 126 politikacı vardı belgelerde. Bunlar arasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Finlandiya Maliye Bakanı, Kraliçe Elizabeth, Prens Charles da vardı. Ancak sadece iki politikacı şikayetçi oldu: Berat Albayrak ve Binali Yıldırım. Hakaret ve iftira içeren bir ifade yer almıyor. Kamuoyunu aydınlatmak için onlara soru da yolladık, cevapları haberde kullandık. Suçlamaları kabul etmiyorum.” 

Ünker’in ardından avukatı Tora Pekin söz aldı. Pekin davanın, Basın Kanunu’nda öngörülen dört aylık süre içinde açılmadığını kaydederek düşme kararı verilmesini talep etti. 

Çalık’ın avukatı ise söz alarak, müvekkili hakkında algı oluşturulduğunu iddia etti. Avukat, aynı zamanda Ünker’in Twitter hesabından habere ilişkin paylaşımını da mahkemeye sundu. Albayraklar’ın avukatı Muhammed Cemil İmamoğulları da müvekkillerinin mağdur olduğunu söyledi. 

Taleplerin ardından Hâkim Bedir, esasa ilişkin savunma için Ünker ve avukatlarına süre vererek, duruşmayı 28 Mart’a erteledi. 

Ne olmuştu?

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) üyesi olan Pelin Ünker, Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından elde edilen Paradise Papers belgelerini dünya çapında diğer medya kurumları ile eş zamanlı olarak 6 Kasım 2017’den başlayarak altı gün boyunca Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Belgeler, dünyanın dört bir yanında çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya koyuyordu. Bu kişiler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak da vardı. Vergiden kaçınmak için Malta’da kurulan off-shore şirketler, Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde açılmıştı. Haberin yayımlanmasının ardından internet sitesi linklerine erişim engellenmiş, tazminat davası da açılmıştı. 

Önce takipsizlik kararı verildi

Haberin yayımlanmasının ardından Berat ve Serhat Albayrak ile Çalık Holding, Ünker’in iftira suçu işlediği iddiasıyla şikayetçi oldu. Savcılık, soruşturma kapsamında 3 Ocak 2018’de Ünker hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda, “kamuyu ilgilendiren bir konuda, basının haber verme ve kamuoyunun bilgi edinme hakkı kapsamında kalan güncel mahiyette bir haber yapıldığı” belirtildi. Karara, Albayraklar ve Çalık Holding tarafından itiraz edildi. Sulh Ceza Hâkimliği de itirazı kabul edince Ünker hakkında iftira suçu işlediği iddiasıyla iddianame hazırlandı. Savcı Celal Sarıdere imzalı iddianamede, Ünker’in 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. 

Dünyada tek

Ünker, aynı yazı dizisi nedeniyle 8 Ocak 2019’da da Binali Yıldırım ve oğullarının şikayetçi olduğu dava kapsamında 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 660 TL para cezasına çarptırıldı. Paradise Papers ile ilgili tüm dünyada haberler yayınlandı. Yalnızca Pelin Ünker’e dava açıldı. 

Neden Malta?

Malta’da kurumlar vergisi, yerli şirketler için yüzde 35, yabancı şirketler için sunulan avantajlarla yüzde 5’e kadar iniyor. Malta, bir Avrupa Birliği üyesi ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) kara para listesinde yer almıyor. Buraya özellikle Türk denizcilik sektörü ilgi gösteriyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus