Emek Haberleri (42): HMK Tekstil’de işten çıkarılan işçiler, Bornova Belediyesi’nde grev kararı, kesimhanede zehirlenen çalışanlar

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tarım işçilerini taşıyan araç kaza yaptı: Beş ölü, 26 yaralı

Mersin’in Silifke ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu beş kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

Çilek tarlasında çalışan tarım işçilerini taşıyan midibüs, şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kaza yaptı. Kaza nedeniyle yan yatan midibüste bulunan işçilerin bir kısmı yola savrulurken, bir kısmı da araç içinde sıkıştı. 

Bornova Belediye’sinde grev kararı

İzmir’de, Bornova Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması nedeniyle, grev kararı alındı. 

Bornova Büyükpark içindeki Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde toplanan Genel-İş Sendikası üyesi belediye işçileri, “Sadaka değil toplu sözleşme” yazılı pankart açarak belediye binasına yürüdü.

Belediye önünde basın metnini Şube Başkanı Kemal Köroğlu okudu. Taşerondan kadroya geçirilen işçiler için belediyenin toplu iş sözleşmesi görüşmelerine gelmediğini belirten Köroğlu, “Türkiye’nin her yerinde 696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine geçirilen işçilerle toplu iş sözleşmesi yapılırken Bornova Belediye Başkanlığı yetkiyi dikkate almayarak, yoksulluk sınırının altında çalışan ve asgari ücret farklarını talep eden işçiye bahaneler üretip sessiz kalmayı tercih etmiştir” dedi.

İşçilerin talepleri 11 Nisan’a kadar karşılanmazsa grev başlayacak.

12 işçi zehirlendi

Bolu’da bulunan piliç kesimhanesinde kimyasal maddeden etkilenen 12 işçi hastanede tedavi altına alındı.

Kesimhanede bulunan havalandırmanın arıza yapması nedeniyle 12 işçi kimyasal maddeden etkilendi. Durum 112 Acil, AFAD ve UMKE ekiplerine bildirildi. Kesimhane önüne gelen ekipler, özel korunaklı kıyafetleri giyerek içeriye girdi. Ekipler, kimyasal maddeden etkilenen işçileri dışarı çıkardı. Kimyasal maddeden etkilenen 12 işçi, 112 Acil ekiplerinin olay yerindeki ilk müdahalelerinin ardından ambulanslarla İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’ne sevk edildi. 

LC Waikiki’de protesto

Tez-Koop-İş Sendikası, LC Waikiki’nin Güneşli’deki merkezi önünde eylem yaptı. Sendika temsilcileri burada yaptığı açıklamada, işten çıkarılan Seher Güllübudak’ın geri alınmasını ve işyerindeki kötü çalışma koşullarının düzeltilmesini istedi. İşçiler adına basın metnini okuyan Genel Başkan Danışmanı Sinan Kahraman, LC Waikiki işçilerinin daha iyi şartlarda çalışabilmek için sendikalaştığını ancak yönetimin bunu engellediğini ifade etti.

İşçiler firmanın reklam sloganına gönderme yaparak “İyi giyinmek de sendikalı olmak da herkesin hakkı” pankartını açtı. 

Belediye işçileri çöpleri toplamadı

Avcılar Belediyesi’nde ücretlerini alamayan işçiler, iş bırakma eylemi yaptı. İki aylık alacakları olmasına rağmen belediyenin hesaplarına 1000 TL yatırdığını söyleyen işçiler, çöp toplamayarak protesto yürüyüşü yaptı. Avcılar Belediyesi önünde açıklama yapan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, iki yıldan bu yana aynı sıkıntıyı çektiklerini, buna karşılık bir türlü ücretlerin düzenli ödenmediğini söyledi. 

HMK Tekstil’de 14 işçi işten çıkarıldı

Bursa’da faaliyet gösteren HMK Tekstil’de, sendikalaştıkları için 14 işçi tazminat ödenmeden işten çıkarıldı.

TEKSİF sendikası ve atılan işçiler, HMK tekstil önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan şube başkanı Nihat Şeker, işçiler üzerindeki baskı, mobbing ve patronun yasa dışı uygulamalarından bahsetti.

Patronun işçi dövdüğü ve bir işçinin parmağını kırdığını, ücretlerin kayıt dışı bir şekilde elden verildiğini söyleyen Şeker, hukuki süreç başlattıklarını ifade etti. HMK işçilerine de seslenen Şeker, örgütlenme çağrısında bulundu.


Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus