MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup: “Gelinen nokta içler acısı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, bugün kuruluşun internet sitesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir açık mektup yayınladı.

Ramazan Beyhan

Mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önceki konuşmalarından kesitlere yer veren Beyhan, “devletin bekası” adına ifade ve örgütlenme özgürlüklerinin kısıtlandığını savunurken, kanunların bizzat güvenlik görevlileri tarafından ihlal edildiğini dile getirdi. Beyhan’ın açıklamasında eleştirdiği isimlerden biri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ydu:

“Ne yazık ki, bugün gelinen nokta içler acısı.

‘Devletin bekası’ adına ifade ve örgütlenme özgürlüğü iyice kısıtlandı.

Elbet biliyoruz; muhtıralar, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerine; şiddete, örgütlü hukuksuz girişimlere açık tavır aldık ve almaya devam edeceğiz.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, bizzat güvenlik görevlilerince ihlâl ediliyor.

Diyarbakır’da bir kadının site içindeki evine, gece yarısı 03.00’te, kapısı koçbaşı ile kırılarak girilebiliyor. İnanca ve mahremiyete saygı gösterilmiyor.

Nezarethanelerde kadınların başörtüleri çekip alınabiliyor.

STK’lar üzerinde baskı kuruluyor, basın açıklamaları engelleniyor, kapalı dernek toplantılarında bile polisler kapılara dayanıyor.

İçişleri Bakanı, suçu önleme adına güvenlik görevlilerine şiddet tavsiye edip, “Yakalayın, ayaklarını kırın” diyebiliyor.

Bir kadın, erkek güvenlik görevlileri tarafından, ‘kargatulumba’ gözaltına alınırken, cinsel taciz tartışmalarına neden olacak görüntüler basına yansıyor. Sorumlu Bakan, ‘Suçlu bile olsa bir kadına böyle davranılmaz’ diye polisini uyaracağına; ‘Yasadışı eylem yapıp direnirseniz, uyarılardan sonra kargatulumba gözaltına alınırsınız. Eğer bir taciz varsa üzerine ilk biz gideriz. Hayatı kendi gibi düşünmeyenleri tacizle geçenlerin ‘Babası FETÖ’den ihraç, kardeşi DHKP-C’li, proje kadın’üzerinden polisi ezmesine müsaade etmeyiz’ diye bir tweet atabiliyor.

Cezaların şahsiliği prensibi, üst düzey görevliler eliyle buharlaştırılıyor. FETÖ ya da diğer örgütler bahane edilerek hukuk ve adâlet görmezlikten gelinmemeli.

Sizin de mensubu olduğunuz medeniyetimizin, temel ve normatif değerleri bu tür hukuksuz yaklaşımları kabul etmez.

’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!’ felsefesinden hareketle geleceğe yürüyoruz’ diyorsunuz. Gönülden kabul ettiğimiz bu misyonun hayatta karşılık bulması için, şöyle bir Türkiye istiyoruz:

Kutsanmış devlet algısından uzaklaşmış, eleştiriden asla rahatsız olmayan, muhalifini yok etmeye çalışmayan, kendini dondurmayan, insanı merkeze alan bir Türkiye!

Hukuku egemen kılmanın zafiyet gibi algılanmadığı, adâletin devletin temeli olduğu, gücün haksızlığa alet olmadığı bir Türkiye!

Güçlünün değil haklının üstün olduğu bir Türkiye!

Lütfen, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için, değerlerimize büyük zararlar veren söz konusu uygulamalara engel olunuz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus