Fransa’da başörtülü koşucu kıyafeti polemiği

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa’da spor giyim satışı yapan Decathlon firmasının internette satışa çıkardığı başörtülü kadınlar için koşucu kıyafetleri ciddi bir polemiğe dönüşmüş durumda.

Geçtiğimiz günlerde spor giyim markası Decathlon, Fransa’da internet üzerinden başörtülü kadınlar için tasarlanmış spor kıyafetlerini satışa çıkardı. Bu durum Fransa’da ciddi bir polemik konusuna dönüştü.

Firmanın satışa çıkardığı ürün.

Decathlon’un sitesinde bu ürünün altında “koşarken başını ve boynunu örtmek isteyen kadınlar için” olduğu bilgisi de paylaşıldı. Buna benzer bir kıyafeti daha önce ünlü spor giyim markası Nike da üretmişti.

Müslümanlara yönelik spor kıyafetlerinin ciddi bir alıcısı ve piyasası olduğu biliniyor. Küresel İslami Ekonomi raporuna göre, 2017 yılında bu alanda yapılan satışlar 270 milyar dolara ulaştı. Aynı raporda 2023 yılında bu rakamın 361 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Boykot çağrısı

Ancak Decathlon’un bu satış hamlesi Fransa’da pek çok kişiyi ayağa kaldırdı. Senatör Valérie Rabault bu firmanın ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Cumhuriyetçilerin sözcüsü Lydia Guirous ise “Decathlon değerlerimizi inkar ediyor” dedi.

Fransız gazetesi Le Figaro’nun ulaştığı ve görüş aldığı Decathlon’daki yetkililerden biri ise, ürünün Fransız pazarı için değil Fas pazarı için satışa sunulduğunu ifade ederek sitede bir yanlışlık olduğunu iddia etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus