Afrika’yı vuran Idai kasırgası: 215 ölü

Afrika’nın güneyini etkisi altına alan tropikal Idai kasırgası en çok Mozambik, Zimbabve ve Malavi’de can ve mal kaybına neden oldu. Uluslararası Kızılhaç örgütü şu ana kadar bu üç ülkede 215 kişinin kasırgadan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı. Örgüt, kasırgadan etkilenenlerin sayısının yaklaşık olarak 1.5 milyon kişi olduğunu belirtti.

NASA’nın uyduları tarafından 14 Mart günü çekilen kasırganın görüntüsü.

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi ölü sayısının sadece ülkesinde 1000’e yükselebileceğini söyledi. Zimbabve’deki yerel yöneticiler de şu ana kadar 89 kişinin öldüğü ve ülkenin doğusunu vuran kasırgadan dolayı yaklaşık 200 kişinin de kayıp olduğu bilgisini verdi.

Kızılhaç örgütü Mozambik’in en büyük dördüncü şehri olan Beira’da daha şimdiden iletişim araçlarının zarar gördüğü bilgisini paylaştı. Şehirde yaşayan 500 bin kişinin elektriksiz kaldığı ve şehrin yüzde 90’ında büyük hasar oluştuğu belirtiliyor. Şehre giden tüm otoyollar sel ve baskınlardan dolayı zarar görmüş ya da kapanmış durumda. Şehrin havaalanı ise pazartesi günü uçuşa kapatıldı. Şu anda şehre sadece helikopterler aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar