Prof. Bengi Semerci anlatıyor (18): Çocukluk döneminde mastürbasyon ve nedenleri

Henüz küçük, hatta bebek olan çocuğunuzun elini ya da bazı nesneleri kullanarak cinsel organını uyardığını ve bu sırada terlediğini, kızardığını görmek aileler için ürkütücü olabilir. Oysa çocukluk çağı mastürbasyonu sık görülen bir durumdur. Birçok hekim mastürbasyonu bir hastalık ya da bozukluk olarak görmez. Ailenin tutumu çocukta utanç ve suçluluk uyandırabileceği ve durumun bazen başka bir sorunun habercisi olabileceğinden dolayı ele alınması gerekir.

Bebekler 6 aydan itibaren bez değişimi sırasında genital organlarının uyarılmasından haz aldıklarını fark edebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki çocukluk dönemi mastürbasyonu cinsel bir aktivite değildir.

Bu videoda Prof. Dr. Bengi Semerci çocukluk döneminden başlayarak ergenliğe kadar olan sürede mastürbasyonun oluş nedenlerini, mastürbasyona neden olabilecek durumları ve ailenin göstermesi gereken doğru tutumlarının neler olabileceğini anlatıyor. Çocukların yaşamının hangi döneminde gelişiminin bir parçası olarak ne tür davranışları olabileceğini ve ailelerin tutumlarının nasıl başka sorunlara yol açabileceğini tartışıyor. Videoda ayrıca, kültürlerin mastürbasyona bakışının gençlerin gelişiminde yapacağı etkiler açıklanıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar