Asya’nın hâlâ savaşan en eski gerilla gücü: Yeni Halk Ordusu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Komünizm için savaş, Yeni Halk Ordusu kuruluşunun 50. yılını kutlarken Filipinler dağlarında devam ediyor. Filipinler Komünist Partisi’nin silahlı kanadı, Asya’nın hâlâ savaşan en eski gerilla gücü.

Yeni Halk Ordusunun Melito Glor birliğine mensup gerillalar, Sierra Madre dağlarında gizli bir yerde 50. yıl kutlamasında.
Kadın savaşçılar talimde. Yeni Halk Ordusu 1969’da Maoist bir devlet kurmak amacıyla küresel komünist hareketten ilham alarak yoksul ülkede giderek güçlendi. Ana bölgesi güneyde, fakat hareketin ülkenin ortası ve kuzeyinde de dağınık bir varlığı mevcut.
Video zamanı.
Melito Glor birliğinin sözcüsü Jaime “Ka Diego” Padilla (sağda), Yoldaş Kathryn ile.
Savaşçılar dinleniyor.
Yeni Halk Ordusunun kırsal isyanının 50. yıl kutlamalarına, özellikle şehirlerde yeni saldırılar yapılacağı tehdidi damgasını vurdu. Hükümetle uzlaşma kırılan ve barış görüşmeleri çok defa yarıda kesildi.
İsyancılar, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’den önceki başkan ile de sonuç vermeyen müzakerelere katıldı. 1969’da kurulduğunda Yeni Halk Ordusunun 60 militanı, 9 otomatik, 26 tek atımlı tüfeği ve tabancaları vardı. Grup sonrasında yavaş yavaş büyüdü ve genişledi.
Aksilikler, teslim oluşlar ve örgüt içi çatışmalar, ABD’nin terörist olarak adlandırdığı ve hâlâ Filipinler’de ciddi güvenlik tehdidi oluşturan grubu zamanla zayıflattı.
Savaşçılar kutlamalar sırasında pankart asıyor.
Grubun başlattığı isyan, şimdiye dek 40 bin sivil, asker ve gerillanın hayatına mal oldu. Çatışmalar, en başta ordunun hâlâ 3500 militanın aktif olduğunu düşündüğü kırsalda olmak üzere ülkede iktisadi kalkınmaya ket vurdu.
Yoldaş Kathryn derme çatma kulübesinde eşyalarıyla.
Yeni Halk Ordusu, geçen yıl 380 güvenlik görevlisini çatışmalarda öldürdüklerini söylüyor. Fakat yetkililer, isyancılardan gelen tehditleri, güçsüz suçlu ve teröristlerin propagandası olarak adlandırıp küçümsüyor.
Filipinler Savunma Bakanlığı, “50 yıl boyunca Yeni Halk Ordusu toprağımızı kanla kirletti, çalışkan halkımızı gasp etti, insanlarımızı bezdirdi ve Filipinli aileleri parçaladı” diyor. Bakanlığa göre örgüt, Duterte’nin görevinin son yılı olan 2022’de stratejik olarak etkisiz hale getirilecek.

Kaynak: Guardian

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus