Rusya: “Venezüela’daki elektrik kesintilerinden ABD sorumlu”

Rusya Venezüela’daki elektrik kesintilerinden ötürü ABD’yi suçladı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD tarafından yapıldığını iddia ettiği müdahaleleri “Karartma Operasyonu” olarak adlandırıyor.

Krizin içinde debelenen Venezüela, 7 Mart’tan beri ulusal çapta elektrik kesintileriyle mücadele ediyor. Maduro sorumlu olarak ABD destekli sabotajcıları ve keskin nişancıları gösterirken uzmanların çoğu kesintilerinin kaynağında elektrik hatlarının bakımsız bırakılması ve elektrik ağının anahtar bölgelerinden birinde gerçekleşen yangının olduğunu dile getiriyor.

Kesilen sadece elektrik değil, su şebekeleri de devam eden krizden nasibini aldı.

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Aleksandr Fomin verdiği bir röportajda, Maduro’nun argümanlarına destek vererek ABD’nin “Maduro’ya desteği artırabileceği ve diğer Latin Amerikalı hükümetlerin tepkisini çekebileceği için açıkça bir askeri müdahaleden kaçındığını” ve onun yerine “Maduro’yu devirmek için enerji tesislerini çökertmek gibi yollara başvurduğunu” öne sürdü.

Rusya’nın iddiasının aksine uzmanlar ve Maduro muhalifleri, milyonlarca Venezüelalı’yı elektrikten yoksun bırakan kesintilerinin asıl sorumlusunun Maduro olduğu konusunda fikir birliği içinde.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar