Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlamaları – Ferit Aslan’ın izlenimleri

Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda 1 Mayıs. geçmiş yıllara göre daha farklı mesajlarla kutlandı. Bir tarafta KHK ve ihraçlar diğer tarafta ise çocukları ölüm orucunda ve açlık grevinde olan tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla, barış anneleri vardı. Barış anneleri İstasyon Meydanı’na barışı simgeleyen beyaz tülbentleri ile geldi.

Polisler ilk başta bu tülbentlerin siyasi bir anlam taşıdığını belirterek kadınları içeri almadı. Araya HDP’li ve CHP’li vekiller girince, kadınlar meydana alındı. Burada konuşan barış anneleri, “STK’lara sesleniyoruz, annelere, babalara sesleniyoruz sesimize ses çığlığımıza çığlık olun. Biz şov yapmıyoruz, çocuklarımızın yaşamalarını istiyoruz” dedi.

Anneler mitingin ardından ise İstasyon Meydanı’nda el ele tutuşarak Sanat Sokağı’na kadar yürüyüş yaptı.

Barış annelerinin yanı sıra KESK, DİSK, TMMOB, TTB, HDP, CHP, EMEP gibi çok sayıda siyasi parti ve STK temsilcisi de Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yerini aldı. Önceki yıllara göre çok daha fazla kişinin ağırlandığı 1 Mayıs mitingi, konuşmalar ve sanatçıların şarkıları ile sona erdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar